Kingston ValueRAM 2GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR667D2N5/2G specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston ValueRAM 2GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR667D2N5/2G
Specifications | Reviews
General Specs Kingston ValueRAM 2GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR667D2N5/2G
Manufacturer:
Kingston Technology Company
Manufacturer Part Number:
KVR667D2N5/2G
Brand Name:
Kingston
Product Line:
ValueRAM
Product Name:
ValueRAM 2GB DDR2 SDRAM Memory Module
Product Type:
RAM Module
Detailed Specs Kingston ValueRAM 2GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR667D2N5/2G
Memory Size:
2 GB
Memory Technology:
DDR2SDRAM
Number of Modules:
1 x 2 GB
Memory Speed:
667 MHz
Memory Standard:
DDR2-667/PC2-5300
Error Checking:
Non-ECC
Signal Processing:
Unbuffered
Additional Information Kingston ValueRAM 2GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR667D2N5/2G
Number of Pins:
240-pin
Miscellaneous Kingston ValueRAM 2GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR667D2N5/2G
Compatibility:
Green Compliant:
Yes
Green Compliance Certificate/Authority:
RoHS, China RoHS, WEEE
Warranty Kingston ValueRAM 2GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR667D2N5/2G
Limited Warranty:
Lifetime
Reviews, Questions about Kingston ValueRAM 2GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR667D2N5/2G
Write Review / Ask a question about Kingston ValueRAM 2GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR667D2N5/2G
      4+4= *
Popular today
Patriot Memory PSD38G1066ERK
Patriot Memory PSD38G1066ERK
Memory type: DDR3; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 1066 MHz; Volume: 2 4GB; ECC support: yes; UN-Buffered Memory (Registered): Yes; Low Profile Bracket (Low Profile): n...
Kingston KSE1840/256
Kingston KSE1840/256
Memory type: SDRAM; Form factor: DIMM 168-pin; Clock frequency: 133 MHz; Volume: 1 module 256 MB; ECC support: no; UN-Buffered Memory (Registered): no; Low Profile Bracket (Low Pro...
Kingston ValueRAM 2GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR667D2N5/2G
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V