Kingston KVR1066D3E7S/1G specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston KVR1066D3E7S/1G
Specifications | Reviews
Basic Specs Kingston KVR1066D3E7S/1G
Memory type:
DDR3
Clock frequency:
1066 MHz
Volume:
1 module 1 GB
Support ECC:?Error-Correcting Code
yes
no
Timings Kingston KVR1066D3E7S/1G
CL:?Cas Latency
7
tRCD:?Row Address to Column Address Delay
tRP:?Row Precharge Delay
7
Detailed Specs Kingston KVR1066D3E7S/1G
The number of chips of each module:
9 one-way packaging
Supply voltage:
1.5 In
Reviews, Questions about Kingston KVR1066D3E7S/1G
Write Review / Ask a question about Kingston KVR1066D3E7S/1G
      1+6= *
Popular today
Patriot Memory PSD38G1066ERK
Patriot Memory PSD38G1066ERK
Memory type: DDR3; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 1066 MHz; Volume: 2 4GB; ECC support: yes; UN-Buffered Memory (Registered): Yes; Low Profile Bracket (Low Profile): n...
Kingston KSE1840/256
Kingston KSE1840/256
Memory type: SDRAM; Form factor: DIMM 168-pin; Clock frequency: 133 MHz; Volume: 1 module 256 MB; ECC support: no; UN-Buffered Memory (Registered): no; Low Profile Bracket (Low Pro...
Kingston KVR1066D3E7S/1G
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V