Kingston ValueRAM 8GB DDR3 SDRAM Memory Module - KVR1333D3S9/8G specs.
Specifications | Reviews
General Specs Kingston ValueRAM 8GB DDR3 SDRAM Memory Module - KVR1333D3S9/8G
Manufacturer:
Kingston Technology Company
Manufacturer Part Number:
KVR1333D3S9/8G
Brand Name:
Kingston
Product Line:
ValueRAM
Product Name:
ValueRAM 8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type:
RAM Module
Detailed Specs Kingston ValueRAM 8GB DDR3 SDRAM Memory Module - KVR1333D3S9/8G
Memory Size:
8 GB
Memory Technology:
DDR3SDRAM
Number of Modules:
1 x 8 GB
Memory Speed:
1333 MHz
Memory Standard:
DDR3-1333/PC3-10600
Error Checking:
Non-ECC
Signal Processing:
Unbuffered
Plating:
Gold Plated
CAS Latency:
CL9
Additional Information Kingston ValueRAM 8GB DDR3 SDRAM Memory Module - KVR1333D3S9/8G
Number of Pins:
204-pin
Form Factor:
SoDIMM?Small Outline Dual In-line Memory Module
Width:
1.2" (30 mm)
Length:
2.7" (67.6 mm)