Kingston ValueRAM 2GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR800D2N6/2G specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston ValueRAM 2GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR800D2N6/2G
Specifications | Reviews
General Specs Kingston ValueRAM 2GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR800D2N6/2G
Manufacturer:
Kingston Technology Company
Manufacturer Part Number:
KVR800D2N6/2G
Brand Name:
Kingston
Product Line:
ValueRAM
Product Name:
ValueRAM 2GB DDR2 SDRAM Memory Module
Product Type:
RAM Module
Detailed Specs Kingston ValueRAM 2GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR800D2N6/2G
Memory Size:
2 GB
Memory Technology:
DDR2SDRAM
Number of Modules:
1
Memory Speed:
800 MHz
Memory Standard:
DDR2-800/PC2-6400
Error Checking:
Non-ECC
Signal Processing:
Unbuffered
Additional Information Kingston ValueRAM 2GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR800D2N6/2G
Number of Pins:
240-pin
Form Factor:
DIMM?Dual In-line Memory Module
Miscellaneous Kingston ValueRAM 2GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR800D2N6/2G
Compatibility:
Desktop Memory
Green Compliant:
Yes
Warranty Kingston ValueRAM 2GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR800D2N6/2G
Limited Warranty:
Lifetime
Reviews, Questions about Kingston ValueRAM 2GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR800D2N6/2G
Write Review / Ask a question about Kingston ValueRAM 2GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR800D2N6/2G
      7+2= *
Popular today
Kingston KVR16N11S8/4-SP
Kingston KVR16N11S8/4-SP
Product Type: DDR3; Form factor: DIMM; The Capacity of one module: 4 Gb; Number of modules: 1; Memory Speed: 1600 MHz; Bandwidth: 12800 Mb/s; Support ECC: No; CL: 11; tRCD: 11; tRP...
OCZ OCZ3G1600LV2G
OCZ OCZ3G1600LV2G
Memory type: DDR3; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 1600 MHz; Bandwidth: 12800 MB/s; Volume: 1 module 2 GB; ECC support: no; UN-Buffered Memory (Registered): no; Low Pro...
Kingston ValueRAM 2GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR800D2N6/2G
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V