Kingston ValueRAM 1GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR800D2N6/1G specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston ValueRAM 1GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR800D2N6/1G
Specifications | Reviews
General Specs Kingston ValueRAM 1GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR800D2N6/1G
Manufacturer:
Kingston Technology Company
Manufacturer Part Number:
KVR800D2N6/1G
Brand Name:
Kingston
Product Line:
ValueRAM
Product Name:
ValueRAM 1GB DDR2 SDRAM Memory Module
Product Type:
RAM Module
Detailed Specs Kingston ValueRAM 1GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR800D2N6/1G
Memory Size:
1 GB
Memory Technology:
DDR2SDRAM
Number of Modules:
1 x 1 GB
Memory Speed:
800 MHz
Memory Standard:
DDR2-800/PC2-6400
Signal Processing:
Unbuffered
Additional Information Kingston ValueRAM 1GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR800D2N6/1G
Form Factor:
DIMM?Dual In-line Memory Module
Miscellaneous Kingston ValueRAM 1GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR800D2N6/1G
Green Compliant:
Yes
Warranty Kingston ValueRAM 1GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR800D2N6/1G
Limited Warranty:
Lifetime
Reviews, Questions about Kingston ValueRAM 1GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR800D2N6/1G
Write Review / Ask a question about Kingston ValueRAM 1GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR800D2N6/1G
      3+10= *
Popular today
OCZ OCZ3G1600LV2G
OCZ OCZ3G1600LV2G
Memory type: DDR3; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 1600 MHz; Bandwidth: 12800 MB/s; Volume: 1 module 2 GB; ECC support: no; UN-Buffered Memory (Registered): no; Low Pro...
Kingston KVR667D2N5K2/4G
Kingston KVR667D2N5K2/4G
Memory type: DDR2; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 667 MHz; Bandwidth: 5300 MB/s; Volume: 2 module 2 GB; ECC support: no; UN-Buffered Memory (Registered): no; Low Profi...
Kingston ValueRAM 1GB DDR2 SDRAM Memory Module - KVR800D2N6/1G
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V