Kingston ValueRAM 16GB DDR3 SDRAM Memory Modules - KVR16N11K2/16 specs.
Specifications | Reviews
General Specs Kingston ValueRAM 16GB DDR3 SDRAM Memory Modules - KVR16N11K2/16
Manufacturer:
Kingston Technology Company
Manufacturer Part Number:
KVR16N11K2/16
Brand Name:
Kingston
Product Line:
ValueRAM
Product Name:
ValueRAM 16GB DDR3 SDRAM Memory Modules
Product Type:
RAM Module
Detailed Specs Kingston ValueRAM 16GB DDR3 SDRAM Memory Modules - KVR16N11K2/16
Memory Size:
16 GB
Memory Technology:
DDR3SDRAM
Memory Voltage:
1.50 V
Number of Modules:
2 x 8 GB
Memory Speed:
1600 MHz
Memory Standard:
DDR3-1600/PC3-12800
Error Checking:
Non-ECC
Signal Processing:
Unbuffered
Plating:
Gold Plated
CAS Latency:
CL11
Additional Information Kingston ValueRAM 16GB DDR3 SDRAM Memory Modules - KVR16N11K2/16
Number of Pins:
240-pin
Form Factor:
DIMM?Dual In-line Memory Module
Miscellaneous Kingston ValueRAM 16GB DDR3 SDRAM Memory Modules - KVR16N11K2/16
Compatibility:
ASUS/ASmobile - P8 Motherboard P8C WS
Reviews, Questions about Kingston ValueRAM 16GB DDR3 SDRAM Memory Modules - KVR16N11K2/16
Write Review / Ask a question about Kingston ValueRAM 16GB DDR3 SDRAM Memory Modules - KVR16N11K2/16
      9+2= *
Popular today
Kingston KVR667D2N5K2/4G
Kingston KVR667D2N5K2/4G
Memory type: DDR2; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 667 MHz; Bandwidth: 5300 MB/s; Volume: 2 module 2 GB; ECC support: no; UN-Buffered Memory (Registered): no; Low Profi...
Corsair CMK16GX4M2B3000C15
Corsair CMK16GX4M2B3000C15
Product Type: DDR4; Form factor: DIMM; The Capacity of one module: 8 Gb; Number of Pins: 288; Number of modules: 2; Memory Speed: 3000 MHz; Bandwidth: 24000 Mb/s; Support ECC: No; ...
Kingston ValueRAM 16GB DDR3 SDRAM Memory Modules - KVR16N11K2/16
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V