Kingston MEMORY-BX533K2/1G specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston MEMORY-BX533K2/1G
Specifications | Reviews
Basic Specs Kingston MEMORY-BX533K2/1G
Memory type:
DDR2
Form factor:
FB-DIMM 240-pin
Clock frequency:
533 MHz
Bandwidth:
4200 MB/s
Volume:
2 x 512 MB
Support ECC:?Error-Correcting Code
yes
UN-Buffered Memory (Registered):
Yes
Low Profile Bracket (Low Profile):
no
Detailed Specs Kingston MEMORY-BX533K2/1G
Supply voltage:
1.8 In
Radiator:
Compatibility:
Reviews, Questions about Kingston MEMORY-BX533K2/1G
Write Review / Ask a question about Kingston MEMORY-BX533K2/1G
      7+3= *
Popular today
Corsair CMK16GX4M2B3000C15
Corsair CMK16GX4M2B3000C15
Product Type: DDR4; Form factor: DIMM; The Capacity of one module: 8 Gb; Number of Pins: 288; Number of modules: 2; Memory Speed: 3000 MHz; Bandwidth: 24000 Mb/s; Support ECC: No; ...
Patriot Memory PGV316G1600ELQK
Patriot Memory PGV316G1600ELQK
Memory type: DDR3; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 1600 MHz; Bandwidth: 12800 MB/s; Volume: 4 module 4 GB; ECC support: no; UN-Buffered Memory (Registered): no; Low Pro...
Kingston MEMORY-BX533K2/1G
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V