Kingston KVR400X72C3/512 specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston KVR400X72C3/512
Specifications | Reviews
Basic Specs Kingston KVR400X72C3/512
Memory type:
DDR
Form factor:
DIMM 184-pin
Clock frequency:
400 MHz
Volume:
1 module 512 MB
Support ECC:?Error-Correcting Code
yes
no
Timings Kingston KVR400X72C3/512
CL:?Cas Latency
3
tRCD:?Row Address to Column Address Delay
tRP:?Row Precharge Delay
4
Detailed Specs Kingston KVR400X72C3/512
Supply voltage:
2.6 In
Reviews, Questions about Kingston KVR400X72C3/512
Write Review / Ask a question about Kingston KVR400X72C3/512
      6+5= *
Popular today
Kingston 4GB Module - DDR3L 1600MHz - KAC-MEMKL/4G
Manufacturer: Kingston Technology Company; Manufacturer Part Number: KAC-MEMKL/4G; Brand Name: Kingston; Product Name: 4GB Module - DDR3L 1600MHz; Product Type: RAM Module; Memory ...
Patriot Memory PSD38G1066ERK
Patriot Memory PSD38G1066ERK
Memory type: DDR3; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 1066 MHz; Volume: 2 4GB; ECC support: yes; UN-Buffered Memory (Registered): Yes; Low Profile Bracket (Low Profile): n...
Kingston KVR400X72C3/512
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V