Kingston KVR400X64C3/512 specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston KVR400X64C3/512
Specifications | Reviews
Basic Specs Kingston KVR400X64C3/512
Memory type:
DDR
Form factor:
DIMM 184-pin
Clock frequency:
400 MHz
Volume:
1 module 512 MB
Low Profile Bracket (Low Profile):
Timings Kingston KVR400X64C3/512
CL:?Cas Latency
3
tRCD:?Row Address to Column Address Delay
tRP:?Row Precharge Delay
4
Detailed Specs Kingston KVR400X64C3/512
Supply voltage:
2.6 In
Reviews, Questions about Kingston KVR400X64C3/512
Write Review / Ask a question about Kingston KVR400X64C3/512
      4+1= *
Patriot Memory PGV316G1600ELQK
Memory type: DDR3; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 1600 MHz; Bandwidth: 12800 MB/s; Volume: 4 module 4 GB; ECC support: no; UN-Buffered Memory (Registered): no; Low Pro...
Kingston 4GB Module - DDR3L 1600MHz - KAC-MEMKL/4G
Manufacturer: Kingston Technology Company; Manufacturer Part Number: KAC-MEMKL/4G; Brand Name: Kingston; Product Name: 4GB Module - DDR3L 1600MHz; Product Type: RAM Module; Memory ...
Kingston KVR400X64C3/512
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V