Kingston KVR1333D3N9/8G specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston KVR1333D3N9/8G
Specifications | Reviews
Basic Specs Kingston KVR1333D3N9/8G
Clock frequency:
1333 MHz
Bandwidth:
10600 MB/s
Volume:
1 module 8 GB
Low Profile Bracket (Low Profile):
Timings Kingston KVR1333D3N9/8G
CL:?Cas Latency
9
tRCD:?Row Address to Column Address Delay
tRP:?Row Precharge Delay
9
Detailed Specs Kingston KVR1333D3N9/8G
The number of chips of each module:
16, two-way packaging
Supply voltage:
1.5 In
Reviews, Questions about Kingston KVR1333D3N9/8G
Write Review / Ask a question about Kingston KVR1333D3N9/8G
      5+7= *
Popular today
Patriot Memory PSD38G1066ERK
Patriot Memory PSD38G1066ERK
Memory type: DDR3; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 1066 MHz; Volume: 2 4GB; ECC support: yes; UN-Buffered Memory (Registered): Yes; Low Profile Bracket (Low Profile): n...
Kingston KSE1840/256
Kingston KSE1840/256
Memory type: SDRAM; Form factor: DIMM 168-pin; Clock frequency: 133 MHz; Volume: 1 module 256 MB; ECC support: no; UN-Buffered Memory (Registered): no; Low Profile Bracket (Low Pro...
Kingston KVR1333D3N9/8G
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V