Kingston KVR1066D3Q8R7SK2/16GI specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston KVR1066D3Q8R7SK2/16GI
Specifications | Reviews
Basic Specs Kingston KVR1066D3Q8R7SK2/16GI
Form factor:
DIMM 240-pin
Clock frequency:
1066 MHz
Volume:
2 module 8 GB
Support ECC:?Error-Correcting Code
yes
UN-Buffered Memory (Registered):
Yes
Low Profile Bracket (Low Profile):
no
Timings Kingston KVR1066D3Q8R7SK2/16GI
CL:?Cas Latency
7
tRCD:?Row Address to Column Address Delay
tRP:?Row Precharge Delay
7
Detailed Specs Kingston KVR1066D3Q8R7SK2/16GI
The number of chips of each module:
36, bilateral packaging
Supply voltage:
1.5 In
Reviews, Questions about Kingston KVR1066D3Q8R7SK2/16GI
Write Review / Ask a question about Kingston KVR1066D3Q8R7SK2/16GI
      10+6= *
Popular today
Corsair CMK16GX4M2B3000C15
Corsair CMK16GX4M2B3000C15
Product Type: DDR4; Form factor: DIMM; The Capacity of one module: 8 Gb; Number of Pins: 288; Number of modules: 2; Memory Speed: 3000 MHz; Bandwidth: 24000 Mb/s; Support ECC: No; ...
Patriot Memory PGV316G1600ELQK
Patriot Memory PGV316G1600ELQK
Memory type: DDR3; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 1600 MHz; Bandwidth: 12800 MB/s; Volume: 4 module 4 GB; ECC support: no; UN-Buffered Memory (Registered): no; Low Pro...
Kingston KVR1066D3Q8R7SK2/16GI
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V