Kingston KVR1066D3Q8R7SK2/16G specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston KVR1066D3Q8R7SK2/16G
Specifications | Reviews
Basic Specs Kingston KVR1066D3Q8R7SK2/16G
Memory type:
DDR3
Form factor:
DIMM 240-pin
Clock frequency:
1066 MHz
Bandwidth:
8500 MB/s
Volume:
2 module 8 GB
Support ECC:?Error-Correcting Code
yes
UN-Buffered Memory (Registered):
Yes
Low Profile Bracket (Low Profile):
no
Timings Kingston KVR1066D3Q8R7SK2/16G
CL:?Cas Latency
7
tRCD:?Row Address to Column Address Delay
tRP:?Row Precharge Delay
7
Detailed Specs Kingston KVR1066D3Q8R7SK2/16G
The number of chips of each module:
36, bilateral packaging
Supply voltage:
1.5 In
Reviews, Questions about Kingston KVR1066D3Q8R7SK2/16G
Write Review / Ask a question about Kingston KVR1066D3Q8R7SK2/16G
      10+1= *
Popular today
OCZ OCZ3G1600LV2G
OCZ OCZ3G1600LV2G
Memory type: DDR3; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 1600 MHz; Bandwidth: 12800 MB/s; Volume: 1 module 2 GB; ECC support: no; UN-Buffered Memory (Registered): no; Low Pro...
Kingston KVR667D2N5K2/4G
Kingston KVR667D2N5K2/4G
Memory type: DDR2; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 667 MHz; Bandwidth: 5300 MB/s; Volume: 2 module 2 GB; ECC support: no; UN-Buffered Memory (Registered): no; Low Profi...
Kingston KVR1066D3Q8R7SK2/16G
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V