Kingston KVR1066D3N7K3/6G specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston KVR1066D3N7K3/6G
Specifications | Reviews
Basic Specs Kingston KVR1066D3N7K3/6G
Clock frequency:
1066 MHz
Bandwidth:
8500 MB/s
Volume:
3 module 2 GB
Low Profile Bracket (Low Profile):
Timings Kingston KVR1066D3N7K3/6G
CL:?Cas Latency
7
tRCD:?Row Address to Column Address Delay
tRP:?Row Precharge Delay
7
Detailed Specs Kingston KVR1066D3N7K3/6G
The number of chips of each module:
16, two-way packaging
Supply voltage:
1.5 In
Reviews, Questions about Kingston KVR1066D3N7K3/6G
Write Review / Ask a question about Kingston KVR1066D3N7K3/6G
      8+7= *
Popular today
Patriot Memory PGV316G1600ELQK
Patriot Memory PGV316G1600ELQK
Memory type: DDR3; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 1600 MHz; Bandwidth: 12800 MB/s; Volume: 4 module 4 GB; ECC support: no; UN-Buffered Memory (Registered): no; Low Pro...
Kingston 4GB Module - DDR3L 1600MHz - KAC-MEMKL/4G
Manufacturer: Kingston Technology Company; Manufacturer Part Number: KAC-MEMKL/4G; Brand Name: Kingston; Product Name: 4GB Module - DDR3L 1600MHz; Product Type: RAM Module; Memory ...
Kingston KVR1066D3N7K3/6G
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V