Kingston KVR1066D3E7/2G specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston KVR1066D3E7/2G
Specifications | Reviews
Basic Specs Kingston KVR1066D3E7/2G
Memory type:
DDR3
Clock frequency:
1066 MHz
Bandwidth:
8500 MB/s
Volume:
1 module 2 GB
Support ECC:?Error-Correcting Code
yes
no
Timings Kingston KVR1066D3E7/2G
CL:?Cas Latency
7
Reviews, Questions about Kingston KVR1066D3E7/2G
Write Review / Ask a question about Kingston KVR1066D3E7/2G
      6+8= *
Popular today
Patriot Memory PGV316G1600ELQK
Patriot Memory PGV316G1600ELQK
Memory type: DDR3; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 1600 MHz; Bandwidth: 12800 MB/s; Volume: 4 module 4 GB; ECC support: no; UN-Buffered Memory (Registered): no; Low Pro...
Kingston 4GB Module - DDR3L 1600MHz - KAC-MEMKL/4G
Manufacturer: Kingston Technology Company; Manufacturer Part Number: KAC-MEMKL/4G; Brand Name: Kingston; Product Name: 4GB Module - DDR3L 1600MHz; Product Type: RAM Module; Memory ...
Kingston KVR1066D3E7/2G
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V