Kingston KVR1066D3E7SK3/12G specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston KVR1066D3E7SK3/12G
Specifications | Reviews
Basic Specs Kingston KVR1066D3E7SK3/12G
Memory type:
DDR3
Form factor:
DIMM 240-pin
Clock frequency:
1066 MHz
Bandwidth:
8500 MB/s
Volume:
3 module 4 GB
Support ECC:?Error-Correcting Code
yes
UN-Buffered Memory (Registered):
no
Low Profile Bracket (Low Profile):
no
Timings Kingston KVR1066D3E7SK3/12G
CL:?Cas Latency
7
tRCD:?Row Address to Column Address Delay
tRP:?Row Precharge Delay
7
Detailed Specs Kingston KVR1066D3E7SK3/12G
The number of chips of each module:
18, two-way packaging
Supply voltage:
1.5 In
Reviews, Questions about Kingston KVR1066D3E7SK3/12G
Write Review / Ask a question about Kingston KVR1066D3E7SK3/12G
      8+6= *
Popular today
Kingston KVR16N11S8/4-SP
Kingston KVR16N11S8/4-SP
Product Type: DDR3; Form factor: DIMM; The Capacity of one module: 4 Gb; Number of modules: 1; Memory Speed: 1600 MHz; Bandwidth: 12800 Mb/s; Support ECC: No; CL: 11; tRCD: 11; tRP...
OCZ OCZ3G1600LV2G
OCZ OCZ3G1600LV2G
Memory type: DDR3; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 1600 MHz; Bandwidth: 12800 MB/s; Volume: 1 module 2 GB; ECC support: no; UN-Buffered Memory (Registered): no; Low Pro...
Kingston KVR1066D3E7SK3/12G
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V