Kingston KVR1066D3E7K3/6G specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston KVR1066D3E7K3/6G
Specifications | Reviews
Basic Specs Kingston KVR1066D3E7K3/6G
Memory type:
DDR3
Clock frequency:
1066 MHz
Volume:
3 module 2 GB
Support ECC:?Error-Correcting Code
yes
no
Timings Kingston KVR1066D3E7K3/6G
CL:?Cas Latency
7
Reviews, Questions about Kingston KVR1066D3E7K3/6G
Write Review / Ask a question about Kingston KVR1066D3E7K3/6G
      1+4= *
Popular today
Corsair CMK16GX4M2B3000C15
Corsair CMK16GX4M2B3000C15
Product Type: DDR4; Form factor: DIMM; The Capacity of one module: 8 Gb; Number of Pins: 288; Number of modules: 2; Memory Speed: 3000 MHz; Bandwidth: 24000 Mb/s; Support ECC: No; ...
Patriot Memory PGV316G1600ELQK
Patriot Memory PGV316G1600ELQK
Memory type: DDR3; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 1600 MHz; Bandwidth: 12800 MB/s; Volume: 4 module 4 GB; ECC support: no; UN-Buffered Memory (Registered): no; Low Pro...
Kingston KVR1066D3E7K3/6G
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V