Kingston KTN533SO/1G specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston KTN533SO/1G
Specifications | Reviews
Basic Specs Kingston KTN533SO/1G
Memory type:
DDR2
Form factor:
SODIMM 200-pin
Clock frequency:
533 MHz
Bandwidth:
4200 MB/s
Volume:
1 module 1 GB
Support ECC:?Error-Correcting Code
no
UN-Buffered Memory (Registered):
no
Low Profile Bracket (Low Profile):
Timings Kingston KTN533SO/1G
CL:?Cas Latency
4
Detailed Specs Kingston KTN533SO/1G
Compatibility:
NEC i-Select M5610, NEC Versa E3100, E6200, E6201, E6210, E6211, M360, P7200, P8100, P8210, S5200.
Reviews, Questions about Kingston KTN533SO/1G
Write Review / Ask a question about Kingston KTN533SO/1G
      7+4= *
Popular today
Patriot Memory PGV316G1600ELQK
Patriot Memory PGV316G1600ELQK
Memory type: DDR3; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 1600 MHz; Bandwidth: 12800 MB/s; Volume: 4 module 4 GB; ECC support: no; UN-Buffered Memory (Registered): no; Low Pro...
Kingston 4GB Module - DDR3L 1600MHz - KAC-MEMKL/4G
Manufacturer: Kingston Technology Company; Manufacturer Part Number: KAC-MEMKL/4G; Brand Name: Kingston; Product Name: 4GB Module - DDR3L 1600MHz; Product Type: RAM Module; Memory ...
Kingston KTN533SO/1G
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V