Kingston KHX1866C11D3P1K2/8G specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston KHX1866C11D3P1K2/8G
Specifications | Reviews
Basic Specs Kingston KHX1866C11D3P1K2/8G
Form factor:
DIMM 240-pin
Clock frequency:
1866 MHz
Bandwidth:
15000 MB/s
Volume:
2 4GB
Low Profile Bracket (Low Profile):
Timings Kingston KHX1866C11D3P1K2/8G
CL:?Cas Latency
11
tRCD:?Row Address to Column Address Delay
tRP:?Row Precharge Delay
11
Detailed Specs Kingston KHX1866C11D3P1K2/8G
The number of chips of each module:
16, two-way packaging
Supply voltage:
1.5 In
Radiator:
yes
Reviews, Questions about Kingston KHX1866C11D3P1K2/8G
Write Review / Ask a question about Kingston KHX1866C11D3P1K2/8G
      3+4= *
Popular today
Corsair CMK16GX4M2B3000C15
Corsair CMK16GX4M2B3000C15
Product Type: DDR4; Form factor: DIMM; The Capacity of one module: 8 Gb; Number of Pins: 288; Number of modules: 2; Memory Speed: 3000 MHz; Bandwidth: 24000 Mb/s; Support ECC: No; ...
Patriot Memory PGV316G1600ELQK
Patriot Memory PGV316G1600ELQK
Memory type: DDR3; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 1600 MHz; Bandwidth: 12800 MB/s; Volume: 4 module 4 GB; ECC support: no; UN-Buffered Memory (Registered): no; Low Pro...
Kingston KHX1866C11D3P1K2/8G
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V