Kingston KHX1600C9S3K2/4GX specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston KHX1600C9S3K2/4GX
Specifications | Reviews
Basic Specs Kingston KHX1600C9S3K2/4GX
Form factor:
SODIMM 204-pin
Clock frequency:
1600 MHz
Volume:
2 module 2 GB
Low Profile Bracket (Low Profile):
Timings Kingston KHX1600C9S3K2/4GX
9
tRAS:?Activate to Precharge Delay
27
Detailed Specs Kingston KHX1600C9S3K2/4GX
The number of chips of each module:
16, two-way packaging
Supply voltage:
1.5 In
Radiator:
yes
Reviews, Questions about Kingston KHX1600C9S3K2/4GX
Write Review / Ask a question about Kingston KHX1600C9S3K2/4GX
      2+9= *
Popular today
Patriot Memory PSD38G1066ERK
Patriot Memory PSD38G1066ERK
Memory type: DDR3; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 1066 MHz; Volume: 2 4GB; ECC support: yes; UN-Buffered Memory (Registered): Yes; Low Profile Bracket (Low Profile): n...
Kingston KSE1840/256
Kingston KSE1840/256
Memory type: SDRAM; Form factor: DIMM 168-pin; Clock frequency: 133 MHz; Volume: 1 module 256 MB; ECC support: no; UN-Buffered Memory (Registered): no; Low Profile Bracket (Low Pro...
Kingston KHX1600C9S3K2/4GX
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V