Kingston KHX1600C9D3X1K2/4G specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston KHX1600C9D3X1K2/4G
Specifications | Reviews
Basic Specs Kingston KHX1600C9D3X1K2/4G
Memory type:
DDR3
Form factor:
DIMM 240-pin
Clock frequency:
1600 MHz
Bandwidth:
12800 MB/s
Volume:
2 module 2 GB
Support ECC:?Error-Correcting Code
no
UN-Buffered Memory (Registered):
no
Low Profile Bracket (Low Profile):
Timings Kingston KHX1600C9D3X1K2/4G
CL:?Cas Latency
9
tRCD:?Row Address to Column Address Delay
tRP:?Row Precharge Delay
9
tRAS:?Activate to Precharge Delay
24
Detailed Specs Kingston KHX1600C9D3X1K2/4G
Supply voltage:
1.65 V
Radiator:
yes
Reviews, Questions about Kingston KHX1600C9D3X1K2/4G
Write Review / Ask a question about Kingston KHX1600C9D3X1K2/4G
      7+1= *
Popular today
Patriot Memory PSD38G1066ERK
Patriot Memory PSD38G1066ERK
Memory type: DDR3; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 1066 MHz; Volume: 2 4GB; ECC support: yes; UN-Buffered Memory (Registered): Yes; Low Profile Bracket (Low Profile): n...
Kingston KSE1840/256
Kingston KSE1840/256
Memory type: SDRAM; Form factor: DIMM 168-pin; Clock frequency: 133 MHz; Volume: 1 module 256 MB; ECC support: no; UN-Buffered Memory (Registered): no; Low Profile Bracket (Low Pro...
Kingston KHX1600C9D3X1K2/4G
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V