Kingston KHX1600C8D3K4/8GX specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston KHX1600C8D3K4/8GX
Specifications | Reviews
Basic Specs Kingston KHX1600C8D3K4/8GX
Clock frequency:
1600 MHz
Volume:
4 module 2 GB
Low Profile Bracket (Low Profile):
Timings Kingston KHX1600C8D3K4/8GX
CL:?Cas Latency
8
tRCD:?Row Address to Column Address Delay
tRP:?Row Precharge Delay
8
tRAS:?Activate to Precharge Delay
24
Detailed Specs Kingston KHX1600C8D3K4/8GX
The number of chips of each module:
16, two-way packaging
Supply voltage:
1.65 V
Radiator:
yes
Reviews, Questions about Kingston KHX1600C8D3K4/8GX
Write Review / Ask a question about Kingston KHX1600C8D3K4/8GX
      2+7= *
Popular today
Kingston 4GB Module - DDR3L 1600MHz - KAC-MEMKL/4G
Manufacturer: Kingston Technology Company; Manufacturer Part Number: KAC-MEMKL/4G; Brand Name: Kingston; Product Name: 4GB Module - DDR3L 1600MHz; Product Type: RAM Module; Memory ...
Patriot Memory PSD38G1066ERK
Patriot Memory PSD38G1066ERK
Memory type: DDR3; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 1066 MHz; Volume: 2 4GB; ECC support: yes; UN-Buffered Memory (Registered): Yes; Low Profile Bracket (Low Profile): n...
Kingston KHX1600C8D3K4/8GX
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V