Kingston KHX1600C8D3K3/3GX specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston KHX1600C8D3K3/3GX
Specifications | Reviews
Basic Specs Kingston KHX1600C8D3K3/3GX
Clock frequency:
1600 MHz
Volume:
3 x 1 GB
Low Profile Bracket (Low Profile):
Timings Kingston KHX1600C8D3K3/3GX
CL:?Cas Latency
8
tRCD:?Row Address to Column Address Delay
tRP:?Row Precharge Delay
8
tRAS:?Activate to Precharge Delay
24
Detailed Specs Kingston KHX1600C8D3K3/3GX
The number of chips of each module:
8 one-way packaging
Supply voltage:
1.65 V
Radiator:
yes
Additional information:
support for Intel XMP
Reviews, Questions about Kingston KHX1600C8D3K3/3GX
Write Review / Ask a question about Kingston KHX1600C8D3K3/3GX
      4+8= *
Popular today
Patriot Memory PSD38G1066ERK
Patriot Memory PSD38G1066ERK
Memory type: DDR3; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 1066 MHz; Volume: 2 4GB; ECC support: yes; UN-Buffered Memory (Registered): Yes; Low Profile Bracket (Low Profile): n...
Kingston KSE1840/256
Kingston KSE1840/256
Memory type: SDRAM; Form factor: DIMM 168-pin; Clock frequency: 133 MHz; Volume: 1 module 256 MB; ECC support: no; UN-Buffered Memory (Registered): no; Low Profile Bracket (Low Pro...
Kingston KHX1600C8D3K3/3GX
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V