Kingston KHX1600C7D3K3/6GX specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston KHX1600C7D3K3/6GX
Specifications | Reviews
Basic Specs Kingston KHX1600C7D3K3/6GX
Clock frequency:
1600 MHz
Volume:
3 module 2 GB
Low Profile Bracket (Low Profile):
Timings Kingston KHX1600C7D3K3/6GX
CL:?Cas Latency
7
tRCD:?Row Address to Column Address Delay
tRP:?Row Precharge Delay
7
tRAS:?Activate to Precharge Delay
20
Detailed Specs Kingston KHX1600C7D3K3/6GX
The number of chips of each module:
16, two-way packaging
Supply voltage:
1.65 V
Radiator:
yes
Reviews, Questions about Kingston KHX1600C7D3K3/6GX
Write Review / Ask a question about Kingston KHX1600C7D3K3/6GX
      5+10= *
Popular today
Patriot Memory PGV316G1600ELQK
Patriot Memory PGV316G1600ELQK
Memory type: DDR3; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 1600 MHz; Bandwidth: 12800 MB/s; Volume: 4 module 4 GB; ECC support: no; UN-Buffered Memory (Registered): no; Low Pro...
Kingston 4GB Module - DDR3L 1600MHz - KAC-MEMKL/4G
Manufacturer: Kingston Technology Company; Manufacturer Part Number: KAC-MEMKL/4G; Brand Name: Kingston; Product Name: 4GB Module - DDR3L 1600MHz; Product Type: RAM Module; Memory ...
Kingston KHX1600C7D3K3/6GX
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V