Kingston Impact SODIMM - 16GB Kit* (2x8GB) - DDR3L 1866MHz CL11 SODIMM - HX318LS11IBK2/16 specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston Impact SODIMM - 16GB Kit* (2x8GB) - DDR3L 1866MHz CL11 SODIMM - HX318LS11IBK2/16
Specifications | Reviews
General Specs Kingston Impact SODIMM - 16GB Kit* (2x8GB) - DDR3L 1866MHz CL11 SODIMM - HX318LS11IBK2/16
Manufacturer:
Kingston Technology Company
Manufacturer Part Number:
HX318LS11IBK2/16
Brand Name:
Kingston
Product Line:
HyperX Impact
Product Name:
Impact SODIMM - 16GB Kit* (2x8GB) - DDR3L 1866MHz CL11 SODIMM
Product Type:
RAM Module
Detailed Specs Kingston Impact SODIMM - 16GB Kit* (2x8GB) - DDR3L 1866MHz CL11 SODIMM - HX318LS11IBK2/16
Memory Size:
16 GB
Memory Technology:
DDR3LSDRAM
Memory Voltage:
1.35 V
Number of Modules:
2 x 8 GB
Memory Speed:
1866 MHz
Signal Processing:
Unbuffered
CAS Latency:
CL11
Additional Information Kingston Impact SODIMM - 16GB Kit* (2x8GB) - DDR3L 1866MHz CL11 SODIMM - HX318LS11IBK2/16
Form Factor:
SoDIMM?Small Outline Dual In-line Memory Module
Width:
1.2" (30 mm)
Length:
2.7" (67.6 mm)
Reviews, Questions about Kingston Impact SODIMM - 16GB Kit* (2x8GB) - DDR3L 1866MHz CL11 SODIMM - HX318LS11IBK2/16
Write Review / Ask a question about Kingston Impact SODIMM - 16GB Kit* (2x8GB) - DDR3L 1866MHz CL11 SODIMM - HX318LS11IBK2/16
      10+6= *
Popular today
OCZ OCZ3G1600LV2G
OCZ OCZ3G1600LV2G
Memory type: DDR3; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 1600 MHz; Bandwidth: 12800 MB/s; Volume: 1 module 2 GB; ECC support: no; UN-Buffered Memory (Registered): no; Low Pro...
Kingston KVR667D2N5K2/4G
Kingston KVR667D2N5K2/4G
Memory type: DDR2; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 667 MHz; Bandwidth: 5300 MB/s; Volume: 2 module 2 GB; ECC support: no; UN-Buffered Memory (Registered): no; Low Profi...
Kingston Impact SODIMM - 16GB Kit* (2x8GB) - DDR3L 1866MHz CL11 SODIMM - HX318LS11IBK2/16
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V