Kingston 8GB Module - DDR4 2133MHz - KVR21R15S4/8 specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston 8GB Module - DDR4 2133MHz - KVR21R15S4/8
Specifications | Reviews
General Specs Kingston 8GB Module - DDR4 2133MHz - KVR21R15S4/8
Manufacturer:
Kingston Technology Company
Manufacturer Part Number:
KVR21R15S4/8
Brand Name:
Kingston
Product Line:
ValueRAM
Product Name:
8GB Module - DDR4 2133MHz
Product Type:
RAM Module
Detailed Specs Kingston 8GB Module - DDR4 2133MHz - KVR21R15S4/8
Memory Size:
8 GB
Memory Technology:
DDR4 SDRAM
Memory Voltage:
1.20 V
Memory Speed:
2133 MHz
Memory Standard:
DDR4-2133/PC4-17000
Error Checking:
ECC
Signal Processing:
Registered
CAS Latency:
CL15
Additional Information Kingston 8GB Module - DDR4 2133MHz - KVR21R15S4/8
Number of Pins:
288-pin
Form Factor:
DIMM?Dual In-line Memory Module
Width:
1.2" (31.3 mm)
Length:
5.3" (133.4 mm)
Warranty Kingston 8GB Module - DDR4 2133MHz - KVR21R15S4/8
Limited Warranty:
Lifetime
Reviews, Questions about Kingston 8GB Module - DDR4 2133MHz - KVR21R15S4/8
Write Review / Ask a question about Kingston 8GB Module - DDR4 2133MHz - KVR21R15S4/8
      6+4= *
Popular today
Kingston 4GB Module - DDR3L 1600MHz - KAC-MEMKL/4G
Manufacturer: Kingston Technology Company; Manufacturer Part Number: KAC-MEMKL/4G; Brand Name: Kingston; Product Name: 4GB Module - DDR3L 1600MHz; Product Type: RAM Module; Memory ...
Patriot Memory PSD38G1066ERK
Patriot Memory PSD38G1066ERK
Memory type: DDR3; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 1066 MHz; Volume: 2 4GB; ECC support: yes; UN-Buffered Memory (Registered): Yes; Low Profile Bracket (Low Profile): n...
Kingston 8GB Module - DDR4 2133MHz - KVR21R15S4/8
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V