Kingston 8GB Module - DDR3L 1600MHz - KVR16LE11/8 specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston 8GB Module - DDR3L 1600MHz - KVR16LE11/8
Specifications | Reviews
General Specs Kingston 8GB Module - DDR3L 1600MHz - KVR16LE11/8
Manufacturer:
Kingston Technology Company
Manufacturer Part Number:
KVR16LE11/8
Brand Name:
Kingston
Product Line:
ValueRAM
Product Name:
8GB Module - DDR3L 1600MHz
Product Type:
RAM Module
Detailed Specs Kingston 8GB Module - DDR3L 1600MHz - KVR16LE11/8
Memory Size:
8 GB
Memory Technology:
DDR3SDRAM
Memory Voltage:
1.35 V
Number of Modules:
1 x 8 GB
Memory Speed:
1600 MHz
Memory Standard:
DDR3-1600/PC3-12800
Error Checking:
ECC
Signal Processing:
Unbuffered
CAS Latency:
CL11
Additional Information Kingston 8GB Module - DDR3L 1600MHz - KVR16LE11/8
Number of Pins:
240-pin
Form Factor:
DIMM?Dual In-line Memory Module
Warranty Kingston 8GB Module - DDR3L 1600MHz - KVR16LE11/8
Limited Warranty:
Lifetime
Reviews, Questions about Kingston 8GB Module - DDR3L 1600MHz - KVR16LE11/8
Write Review / Ask a question about Kingston 8GB Module - DDR3L 1600MHz - KVR16LE11/8
      3+10= *
Popular today
Kingston KVR667D2N5K2/4G
Kingston KVR667D2N5K2/4G
Memory type: DDR2; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 667 MHz; Bandwidth: 5300 MB/s; Volume: 2 module 2 GB; ECC support: no; UN-Buffered Memory (Registered): no; Low Profi...
Corsair CMK16GX4M2B3000C15
Corsair CMK16GX4M2B3000C15
Product Type: DDR4; Form factor: DIMM; The Capacity of one module: 8 Gb; Number of Pins: 288; Number of modules: 2; Memory Speed: 3000 MHz; Bandwidth: 24000 Mb/s; Support ECC: No; ...
Kingston 8GB Module - DDR3L 1600MHz - KVR16LE11/8
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V