Kingston 8GB 1G x 64-Bit DDR3L-1866 CL11 204-Pin SODIMM - HX318LS11IB/8 specs.
Specifications | Reviews
General Specs Kingston 8GB 1G x 64-Bit DDR3L-1866 CL11 204-Pin SODIMM - HX318LS11IB/8
Manufacturer:
Kingston Technology Company
Manufacturer Part Number:
HX318LS11IB/8
Brand Name:
Kingston
Product Line:
HyperX Impact
Product Model:
HX318LS11IB/8
Product Name:
8GB 1G x 64-Bit DDR3L-1866 CL11 204-Pin SODIMM
Product Type:
RAM Module
Detailed Specs Kingston 8GB 1G x 64-Bit DDR3L-1866 CL11 204-Pin SODIMM - HX318LS11IB/8
Memory Size:
8 GB
Memory Technology:
DDR3LSDRAM
Memory Voltage:
1.50 V
Number of Modules:
1 x 8 GB
Memory Speed:
1866 MHz
Memory Standard:
DDR3L-1866/PC3-14900
Error Checking:
Non-ECC
Signal Processing:
Unbuffered
CAS Latency:
CL11
Additional Information Kingston 8GB 1G x 64-Bit DDR3L-1866 CL11 204-Pin SODIMM - HX318LS11IB/8
Number of Pins:
204-pin
Form Factor:
SoDIMM?Small Outline Dual In-line Memory Module
Width:
1.2" (30 mm)
Length:
2.7" (67.6 mm)
Warranty Kingston 8GB 1G x 64-Bit DDR3L-1866 CL11 204-Pin SODIMM - HX318LS11IB/8
Limited Warranty:
Lifetime
Reviews, Questions about Kingston 8GB 1G x 64-Bit DDR3L-1866 CL11 204-Pin SODIMM - HX318LS11IB/8
      2+6= *
Popular today
Corsair CMK16GX4M2B3000C15
Corsair CMK16GX4M2B3000C15
Product Type: DDR4; Form factor: DIMM; The Capacity of one module: 8 Gb; Number of Pins: 288; Number of modules: 2; Memory Speed: 3000 MHz; Bandwidth: 24000 Mb/s; Support ECC: No; ...
Patriot Memory PGV316G1600ELQK
Patriot Memory PGV316G1600ELQK
Memory type: DDR3; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 1600 MHz; Bandwidth: 12800 MB/s; Volume: 4 module 4 GB; ECC support: no; UN-Buffered Memory (Registered): no; Low Pro...
Kingston 8GB 1G x 64-Bit DDR3L-1866 CL11 204-Pin SODIMM - HX318LS11IB/8
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V