Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL11 SODIMM - KVR16S11/8 specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL11 SODIMM - KVR16S11/8
Specifications | Reviews
General Specs Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL11 SODIMM - KVR16S11/8
Manufacturer Part Number:
KVR16S11/8
Brand Name:
Kingston
Product Line:
ValueRAM
Product Name:
8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL11 SODIMM
Product Type:
RAM Module
Detailed Specs Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL11 SODIMM - KVR16S11/8
Memory Size:
8 GB
Memory Voltage:
1.50 V
Number of Modules:
1 x 8 GB
Memory Speed:
1600 MHz
Error Checking:
Non-ECC
Signal Processing:
Unbuffered
CL11
Additional Information Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL11 SODIMM - KVR16S11/8
Number of Pins:
204-pin
Form Factor:
SoDIMM?Small Outline Dual In-line Memory Module
Miscellaneous Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL11 SODIMM - KVR16S11/8
Compatibility:
Reviews, Questions about Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL11 SODIMM - KVR16S11/8
Write Review / Ask a question about Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL11 SODIMM - KVR16S11/8
      9+8= *
Popular today
Patriot Memory PGV316G1600ELQK
Patriot Memory PGV316G1600ELQK
Memory type: DDR3; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 1600 MHz; Bandwidth: 12800 MB/s; Volume: 4 module 4 GB; ECC support: no; UN-Buffered Memory (Registered): no; Low Pro...
Kingston 4GB Module - DDR3L 1600MHz - KAC-MEMKL/4G
Manufacturer: Kingston Technology Company; Manufacturer Part Number: KAC-MEMKL/4G; Brand Name: Kingston; Product Name: 4GB Module - DDR3L 1600MHz; Product Type: RAM Module; Memory ...
Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL11 SODIMM - KVR16S11/8
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V