Kingston 8GB 1600MHz DDR3 ECC CL11 DIMM w/TS - KVR16E11/8 specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston 8GB 1600MHz DDR3 ECC CL11 DIMM w/TS - KVR16E11/8
Specifications | Reviews
General Specs Kingston 8GB 1600MHz DDR3 ECC CL11 DIMM w/TS - KVR16E11/8
Manufacturer:
Kingston Technology Company
Manufacturer Part Number:
KVR16E11/8
Brand Name:
Kingston
Product Line:
ValueRAM
Product Name:
8GB 1600MHz DDR3 ECC CL11 DIMM w/TS
Product Type:
RAM Module
Detailed Specs Kingston 8GB 1600MHz DDR3 ECC CL11 DIMM w/TS - KVR16E11/8
Memory Size:
8 GB
Memory Technology:
DDR3SDRAM
Memory Voltage:
1.50 V
Number of Modules:
1 x 8 GB
Memory Speed:
1600 MHz
Memory Standard:
DDR3-1600/PC3-12800
Error Checking:
ECC
Signal Processing:
Unbuffered
Plating:
Gold Plated
CAS Latency:
CL11
Additional Information Kingston 8GB 1600MHz DDR3 ECC CL11 DIMM w/TS - KVR16E11/8
Number of Pins:
240-pin
Form Factor:
DIMM?Dual In-line Memory Module
Width:
1.2" (30 mm)
Length:
5.3" (133.4 mm)
Reviews, Questions about Kingston 8GB 1600MHz DDR3 ECC CL11 DIMM w/TS - KVR16E11/8
Write Review / Ask a question about Kingston 8GB 1600MHz DDR3 ECC CL11 DIMM w/TS - KVR16E11/8
      9+1= *
Popular today
Kingston 4GB Module - DDR3L 1600MHz - KAC-MEMKL/4G
Manufacturer: Kingston Technology Company; Manufacturer Part Number: KAC-MEMKL/4G; Brand Name: Kingston; Product Name: 4GB Module - DDR3L 1600MHz; Product Type: RAM Module; Memory ...
Patriot Memory PSD38G1066ERK
Patriot Memory PSD38G1066ERK
Memory type: DDR3; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 1066 MHz; Volume: 2 4GB; ECC support: yes; UN-Buffered Memory (Registered): Yes; Low Profile Bracket (Low Profile): n...
Kingston 8GB 1600MHz DDR3 ECC CL11 DIMM w/TS - KVR16E11/8
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V