Kingston 4GB Module - DDR3 1600MHz - KVR16N11S8/4 specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston 4GB Module - DDR3 1600MHz - KVR16N11S8/4
Specifications | Reviews
General Specs Kingston 4GB Module - DDR3 1600MHz - KVR16N11S8/4
Manufacturer Part Number:
KVR16N11S8/4
Brand Name:
Kingston
Product Line:
ValueRAM
Product Name:
4GB Module - DDR3 1600MHz
Product Type:
RAM Module
Detailed Specs Kingston 4GB Module - DDR3 1600MHz - KVR16N11S8/4
Memory Size:
4 GB
Memory Voltage:
1.50 V
Number of Modules:
1 x 4 GB
Memory Speed:
1600 MHz
Error Checking:
Non-ECC
Signal Processing:
Unbuffered
CL11
Additional Information Kingston 4GB Module - DDR3 1600MHz - KVR16N11S8/4
Number of Pins:
240-pin
Form Factor:
DIMM?Dual In-line Memory Module
Reviews, Questions about Kingston 4GB Module - DDR3 1600MHz - KVR16N11S8/4
Write Review / Ask a question about Kingston 4GB Module - DDR3 1600MHz - KVR16N11S8/4
      6+8= *
Popular today
Patriot Memory PSD38G1066ERK
Patriot Memory PSD38G1066ERK
Memory type: DDR3; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 1066 MHz; Volume: 2 4GB; ECC support: yes; UN-Buffered Memory (Registered): Yes; Low Profile Bracket (Low Profile): n...
Kingston KSE1840/256
Kingston KSE1840/256
Memory type: SDRAM; Form factor: DIMM 168-pin; Clock frequency: 133 MHz; Volume: 1 module 256 MB; ECC support: no; UN-Buffered Memory (Registered): no; Low Profile Bracket (Low Pro...
Kingston 4GB Module - DDR3 1600MHz - KVR16N11S8/4
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V