Kingston 2GB Module - DDR3L 1600MHz - KVR16LS11S6/2 specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston 2GB Module - DDR3L 1600MHz - KVR16LS11S6/2
Specifications | Reviews
General Specs Kingston 2GB Module - DDR3L 1600MHz - KVR16LS11S6/2
Manufacturer:
Kingston Technology Company
Manufacturer Part Number:
KVR16LS11S6/2
Brand Name:
Kingston
Product Line:
ValueRAM
Product Name:
2GB Module - DDR3L 1600MHz
Product Type:
RAM Module
Detailed Specs Kingston 2GB Module - DDR3L 1600MHz - KVR16LS11S6/2
Memory Size:
2 GB
Memory Technology:
DDR3SDRAM
Memory Voltage:
1.35 V
Number of Modules:
1 x 2 GB
Memory Speed:
1600 MHz
Memory Standard:
DDR3L-1600/PC3-12800
Error Checking:
Non-ECC
Signal Processing:
Unbuffered
CAS Latency:
CL11
Additional Information Kingston 2GB Module - DDR3L 1600MHz - KVR16LS11S6/2
Form Factor:
SoDIMM?Small Outline Dual In-line Memory Module
Miscellaneous Kingston 2GB Module - DDR3L 1600MHz - KVR16LS11S6/2
Green Compliant:
Yes
Green Compliance Certificate/Authority:
RoHS 2, REACH, PFOS, ISO 14001
Warranty Kingston 2GB Module - DDR3L 1600MHz - KVR16LS11S6/2
Limited Warranty:
Lifetime
Reviews, Questions about Kingston 2GB Module - DDR3L 1600MHz - KVR16LS11S6/2
Write Review / Ask a question about Kingston 2GB Module - DDR3L 1600MHz - KVR16LS11S6/2
      4+5= *
Popular today
Kingston 4GB Module - DDR3L 1600MHz - KAC-MEMKL/4G
Manufacturer: Kingston Technology Company; Manufacturer Part Number: KAC-MEMKL/4G; Brand Name: Kingston; Product Name: 4GB Module - DDR3L 1600MHz; Product Type: RAM Module; Memory ...
Patriot Memory PSD38G1066ERK
Patriot Memory PSD38G1066ERK
Memory type: DDR3; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 1066 MHz; Volume: 2 4GB; ECC support: yes; UN-Buffered Memory (Registered): Yes; Low Profile Bracket (Low Profile): n...
Kingston 2GB Module - DDR3L 1600MHz - KVR16LS11S6/2
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V