Kingston 16GB Module - DDR4 2133MHz - KVR21R15D4/16 specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston 16GB Module - DDR4 2133MHz - KVR21R15D4/16
Specifications | Reviews
General Specs Kingston 16GB Module - DDR4 2133MHz - KVR21R15D4/16
Manufacturer:
Kingston Technology Company
Manufacturer Part Number:
KVR21R15D4/16
Brand Name:
Kingston
Product Line:
ValueRAM
Product Name:
16GB Module - DDR4 2133MHz
Product Type:
RAM Module
Detailed Specs Kingston 16GB Module - DDR4 2133MHz - KVR21R15D4/16
Memory Size:
16 GB
Memory Technology:
DDR4 SDRAM
Memory Voltage:
1.20 V
Memory Speed:
2133 MHz
Memory Standard:
DDR4-2133/PC4-17000
Error Checking:
ECC
Signal Processing:
Registered
CAS Latency:
CL15
Additional Information Kingston 16GB Module - DDR4 2133MHz - KVR21R15D4/16
Number of Pins:
288-pin
Form Factor:
DIMM?Dual In-line Memory Module
Width:
1.2" (31.3 mm)
Length:
5.3" (133.4 mm)
Warranty Kingston 16GB Module - DDR4 2133MHz - KVR21R15D4/16
Limited Warranty:
Lifetime
Reviews, Questions about Kingston 16GB Module - DDR4 2133MHz - KVR21R15D4/16
Write Review / Ask a question about Kingston 16GB Module - DDR4 2133MHz - KVR21R15D4/16
      8+5= *
Popular today
Kingston KVR667D2N5K2/4G
Kingston KVR667D2N5K2/4G
Memory type: DDR2; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 667 MHz; Bandwidth: 5300 MB/s; Volume: 2 module 2 GB; ECC support: no; UN-Buffered Memory (Registered): no; Low Profi...
Corsair CMK16GX4M2B3000C15
Corsair CMK16GX4M2B3000C15
Product Type: DDR4; Form factor: DIMM; The Capacity of one module: 8 Gb; Number of Pins: 288; Number of modules: 2; Memory Speed: 3000 MHz; Bandwidth: 24000 Mb/s; Support ECC: No; ...
Kingston 16GB Module - DDR4 2133MHz - KVR21R15D4/16
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V