Kingston 16GB DDR3 SDRAM Memory Module - KVR16R11D4/16I specs.
  Memory modules Specs >> Kingston >> Kingston 16GB DDR3 SDRAM Memory Module - KVR16R11D4/16I
Specifications | Reviews
General Specs Kingston 16GB DDR3 SDRAM Memory Module - KVR16R11D4/16I
Manufacturer Part Number:
KVR16R11D4/16I
Product Name:
16GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type:
RAM Module
Detailed Specs Kingston 16GB DDR3 SDRAM Memory Module - KVR16R11D4/16I
Memory Size:
16 GB
Memory Voltage:
1.50 V
Number of Modules:
1 x 16 GB
Memory Speed:
1600 MHz
Error Checking:
ECC
Signal Processing:
Registered
CL11
Additional Information Kingston 16GB DDR3 SDRAM Memory Module - KVR16R11D4/16I
Number of Pins:
240-pin
Form Factor:
DIMM?Dual In-line Memory Module
Warranty Kingston 16GB DDR3 SDRAM Memory Module - KVR16R11D4/16I
Limited Warranty:
Lifetime
Reviews, Questions about Kingston 16GB DDR3 SDRAM Memory Module - KVR16R11D4/16I
Write Review / Ask a question about Kingston 16GB DDR3 SDRAM Memory Module - KVR16R11D4/16I
      9+7= *
Popular today
Kingston 4GB Module - DDR3L 1600MHz - KAC-MEMKL/4G
Manufacturer: Kingston Technology Company; Manufacturer Part Number: KAC-MEMKL/4G; Brand Name: Kingston; Product Name: 4GB Module - DDR3L 1600MHz; Product Type: RAM Module; Memory ...
Patriot Memory PSD38G1066ERK
Patriot Memory PSD38G1066ERK
Memory type: DDR3; Form factor: DIMM 240-pin; Clock frequency: 1066 MHz; Volume: 2 4GB; ECC support: yes; UN-Buffered Memory (Registered): Yes; Low Profile Bracket (Low Profile): n...
Kingston 16GB DDR3 SDRAM Memory Module - KVR16R11D4/16I
news
 Team Group's new DDR5 memory operates at 8000 MT/s with a voltage of just 1.1 V