LG 14" Gram 14Z980-U.AAW5U1 specs.
  Laptops Specs >> LG >> LG 14" Gram 14Z980-U.AAW5U1
Specifications | Reviews | Useful keys
LG 14" Gram 14Z980-U.AAW5U1
Basic Specs LG 14" gram 14Z980-U.AAW5U1
Processor:
Intel Core i5-8250U Quad-Core
Processor speed:
1.6 GHz
Maximum Boost Speed:
3.4 GHz
Internal memory:
8 GB
Memory Type:
DDR4 SDRAM
Memory Speed:
2400 MHz
User-Replaceable Memory:
2 x 4 GB
Number of Total Memory Slots:
No
Memory Slot Type:
260-Pin SO-DIMM
Graphics Type:
Integrated
Graphics Card:
Intel UHD Graphics 620
Display LG 14" gram 14Z980-U.AAW5U1
Display:
IPS
Display Size:
14"
Aspect Ratio:
Screen Resolution:
16 x 9
Touchscreen:
No
Drives LG 14" gram 14Z980-U.AAW5U1
Drives:
1 x M.2
Total Capacity:
256 GB
Solid-state drive capacity:
1 x 256 GB 2.5" SATA
Optical Drive:
Input/Output Connectors LG 14" gram 14Z980-U.AAW5U1
Input/Output Connectors:
1 x USB 3.1 Gen 1 Type-C
2 x USB 3.1 Gen 1 Type-A
Display:
1 x HDMI
Audio:
1 x 1/8" (3.5 mm) Headphone Output
Integrated Microphone
Integrated Speaker
Expansion Slots:
Memory Card Reader:
microSD
Communications LG 14" gram 14Z980-U.AAW5U1
Communications:
10/100/1000 Mb/s Gigabit Ethernet (RJ45) via Optional Cable
Modem:
Wi-Fi:?Wireless lan technology
802.11ac
MU-MIMO Support:
2 x 2
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Bluetooth 4.1
Mobile Broadband:
GPS:?Global Positioning System
NFC:?Near field communication
Webcam:
User-Facing: 720p Video
Battery LG 14" gram 14Z980-U.AAW5U1
Battery:
Lithium-Ion Polymer
Watt Hours / Type:
72 Wh Non-Removable
Cells:
4
Output Voltage:
7.7 VDC
Maximum Runtime:
21.5 Hours
Detailed Specs LG 14" gram 14Z980-U.AAW5U1
Detailed Specs:
Windows 10 Home (64-Bit)
Keyboard:
Type: Standard Notebook Keyboard
Features: Backlight
Pointing Device:
TouchPad
Dimensions (W x H x D):
12.7 x 0.6 x 8.3" / 322.6 x 15.2 x 210.8 mm
Weight:
2.19 lb / .99 kg
Reviews, Questions about LG 14" Gram 14Z980-U.AAW5U1
Write Review / Ask a question about LG 14" Gram 14Z980-U.AAW5U1
      2+2= *
LG 14" Gram 14Z980-U.AAW5U1
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.