Unlock Manta MSP96002G FORTO 1
  Mobiles >> Manta >> Manta MSP96002G FORTO 1
Specifications | Reviews | Secret codes
Unlock phone | Root phone
Backup | Flash Firmware | Screenshot
How to unlock Manta MSP96002G FORTO 1?
1. Unlock Manta MSP96002G FORTO 1, locked by the operator.
2. Unlock Manta MSP96002G FORTO 1, depending on the manufacturer.
3. Conduct unlock SIM card.
4. Restore the phone capacity, which has been locked memory.
5. Unlock java games
6. Remove the graphic lock, password from the smartphone
How to unlock the phone, locked the operator?
Unlock your phone, depending on the manufacturer.
Unlocking phone SIM card
Unlock your phone memory
Unlock java games
How to remove the graphic lock, password from the smartphone?
-Turn off your smartphone.
-Press the Power and Volume Up buttons together for a few seconds.
-After that, «Recovery mode» will appear on the phone screen.
-Select «Wipe data / factory reset» from the menu.
-Next in the menu select «Reboot system now».
-The phone will reboot and will be like a store.
Summary: OS: Android 5.1 Lollipop; RAM: 1 GB; Internal memory: 8 GB; Memory cards: yes; microSD, microSDHC; (up to 32 GB); Display: Color / IPS TFT; 16M colors; 720 x 1280 px (6.00") 245 ppi; 69.1% screen-to-body ratio; Display protection: yes; Photo matrix: 8 Mpx; Resolution: 3264x2448 px; Flash: yes LED; Digital zoom: yes; Video formats: MPEG4, H.263, H.264; Photo matrix: 5 Mpx; Resolution: 2592x1944 px; Flash: yes LED; Digital zoom: yes; A-GPS: yes; GPS module: yes; Bluetooth: yes; EDGE: yes; GPRS: yes; IrDA: yes; NFC: yes; USB: yes v2.0; WAP: yes v2.0; WiFi: yes v802.11 b/g/n; WiFi frequencies: 2.4 GHz; Hotspot WiFi: yes; Audio Jack: 3.5 mm; Java: yes ART; MP3: yes; Polyphony: yes; Radio: yes; S ...