Manta MSP96002G FORTO 1 specs.
  Mobiles >> Manta >> Manta MSP96002G FORTO 1
Specifications | Reviews | Secret codes
Unlock phone | Root phone
Backup | Flash Firmware | Screenshot
Manta MSP96002G FORTO 1
Basic Spec Manta MSP96002G FORTO 1
Smart Phone OS:?An operating system (OS) is software that interacts between a user and a smartphone.
Android 5.1 Lollipop
RAM:?Random Access Memory
1 GB
Internal memory:
8 GB
Memory cards:
yes
microSD, microSDHC
(up to 32 GB)
Display Manta MSP96002G FORTO 1
Display:
Color / IPS TFT
16M colors
720 x 1280 px (6.00") 245 ppi
69.1% screen-to-body ratio
Display protection:
yes
Main camera Manta MSP96002G FORTO 1
Photo matrix:
8 Mpx
3264x2448 px
Flash:
yes LED
Digital zoom:
Video formats:
MPEG4, H.263, H.264
Front camera Manta MSP96002G FORTO 1
Photo matrix:
5 Mpx
2592x1944 px
Flash:
yes LED
Digital zoom:
Communication Manta MSP96002G FORTO 1
A-GPS:?Assisted Global Positioning System
GPS module:
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
EDGE:
GPRS:?General Packet Radio Service
Infrared port (IRDA):?InfraRed Data Association
NFC:?Near field communication
USB:?Universal Serial Bus
yes v2.0
WAP:
yes v2.0
Wi-Fi:?Wireless lan technology
yes v802.11 b/g/n
WiFi frequencies:
2.4 GHz
Hotspot WiFi:
Multimedia Manta MSP96002G FORTO 1
Audio Jack:
3.5 mm
Java:
yes ART
MP3:
Polyphony:
Radio:
Sound formats:
AAC, AAC , AMR, WAV, eAAC
Stereo speakers:
HD Voice:
Design Manta MSP96002G FORTO 1
Dimensions:
169.00 x 85.00 x 8.00 mm