Flash firmware on Manta MSP96002G FORTO 1
  Mobiles >> Manta >> Manta MSP96002G FORTO 1
Specifications | Reviews | Secret codes
Unlock phone | Root phone
Backup | Flash Firmware | Screenshot
How to flash Manta MSP96002G FORTO 1?
Why reinstall the firmware?
Errors constantly appear in the Android operating system.
Some installed applications do not open.
Some programs from the Play Market do not start.
The phone restarts by itself for no reason.
The phone began to slow down a lot.
You are not satisfied with the functionality of the stock (official) firmware.
Where can I find the firmware?
On the official Internet resource of the phone manufacturer.
On specialized resources where users post custom or official OS.
What should be done before installing the firmware?
Create a backup copy of user data and transfer it to your computer.
Insert an SD card into your phone to write the firmware to it.
Determine your smartphone model.
Fully charge your phone battery.
Find and download the archive with Firmware. Place it on the SD card.
Installing TWRP Recovery
Install the Official TWRP App via the Play Market. And run this application.
TWRP
Press the 'FLASH TO RECOVERY' button and confirm your choice.
Copy the required files to the SD card. Using a PC or laptop card reader, it will be much faster.
Insert a SD memory card into the phone.
Firmware via TWRP
TWRP
Now you can start flashing. Press the 'Install' button.
Select the location where you copied the files..
After completing the installation procedure, a 'Successful' message appears on the screen.
Summary: OS: Android 5.1 Lollipop; RAM: 1 GB; Internal memory: 8 GB; Memory cards: yes; microSD, microSDHC; (up to 32 GB); Display: Color / IPS TFT; 16M colors; 720 x 1280 px (6.00") 245 ppi; 69.1% screen-to-body ratio; Display protection: yes; Photo matrix: 8 Mpx; Resolution: 3264x2448 px; Flash: yes LED; Digital zoom: yes; Video formats: MPEG4, H.263, H.264; Photo matrix: 5 Mpx; Resolution: 2592x1944 px; Flash: yes LED; Digital zoom: yes; A-GPS: yes; GPS module: yes; Bluetooth: yes; EDGE: yes; GPRS: yes; IrDA: yes; NFC: yes; USB: yes v2.0; WAP: yes v2.0; WiFi: yes v802.11 b/g/n; WiFi frequencies: 2.4 GHz; Hotspot WiFi: yes; Audio Jack: 3.5 mm; Java: yes ART; MP3: yes; Polyphony: yes; Radio: yes; S ...