How to root Manta MSP96002GR FORTO 1.
  Mobiles >> Manta >> Manta MSP96002GR FORTO 1
Backup | Flash Firmware | Screenshot
What is Root Android?
What features does Root have on Android:
- Install third-party firmware, and custom ROMs.
- Remove unwanted advertising from applications.
- Remove apps and ringtones installed from the factory.
- Ability to modify system files: Recovery image, Bootloader.
- Increase the battery life.
- Increase the performance of android applications.
- Use a memory card to install applications.
What are the dangers of getting root access?
- A rooted phone cannot be repaired under the lost warranty.
- You will lose the ability to update the software on your phone.
- Your phone may break during this operation.
Please charge and restart your phone before starting the operation.
To get root through the "Framaroot" program, follow these steps.
1. You need to download and install the latest version of the 'Framaroot' app on your phone.
2. Run the program. If your phone can be rooted, you will see a drop-down list of possible actions.
framaroot framaroot
Summary: OS: Android 5.1 Lollipop; RAM: 1 GB; Internal memory: 8 GB; Memory cards: yes; microSD, microSDHC; (up to 32 GB); Display: Color / IPS TFT; 16M colors; 720 x 1280 px (6.00") 245 ppi; 69.1% screen-to-body ratio; Display protection: yes; Photo matrix: 8 Mpx; Resolution: 3264x2448 px; Flash: yes LED; Digital zoom: yes; Video formats: MPEG4, H.263, H.264; Photo matrix: 5 Mpx; Resolution: 2592x1944 px; Flash: yes LED; Digital zoom: yes; A-GPS: yes; GPS module: yes; Bluetooth: yes; EDGE: yes; GPRS: yes; IrDA: yes; NFC: yes; USB: yes v2.0; WAP: yes v2.0; WiFi: yes v802.11 b/g/n; WiFi frequencies: 2.4 GHz; Hotspot WiFi: yes; Audio Jack: 3.5 mm; Java: yes ART; MP3: yes; Polyphony: yes; Radio: yes; S ...