Backup Manta MSP96002GR FORTO 1
  Mobiles >> Manta >> Manta MSP96002GR FORTO 1
Specifications | Reviews | Secret codes
Unlock phone | Root phone
Backup | Flash Firmware | Screenshot
Backup copy of personal data on Manta MSP96002GR FORTO 1?
2. To back up contacts, you can use the standard Android application 'Contacts'.
3. To save your own photos, you need to use the standard Android application Google Photos.
Of course, Google isn't the only monopoly on backing up user data from Android devices.
Method 1: TWRP Recovery
2. Then you need to go to the 'Backup' section.
Method 2: CWM Recovery + ROM Manager Android App
2. Provide a name for the future backup and click 'OK'.
Method 3: Titanium Backup app
Method 4: SP FlashTool + MTK DroidTools
Method 5: Backup the system using ADB
Summary: OS: Android 5.1 Lollipop; RAM: 1 GB; Internal memory: 8 GB; Memory cards: yes; microSD, microSDHC; (up to 32 GB); Display: Color / IPS TFT; 16M colors; 720 x 1280 px (6.00") 245 ppi; 69.1% screen-to-body ratio; Display protection: yes; Photo matrix: 8 Mpx; Resolution: 3264x2448 px; Flash: yes LED; Digital zoom: yes; Video formats: MPEG4, H.263, H.264; Photo matrix: 5 Mpx; Resolution: 2592x1944 px; Flash: yes LED; Digital zoom: yes; A-GPS: yes; GPS module: yes; Bluetooth: yes; EDGE: yes; GPRS: yes; IrDA: yes; NFC: yes; USB: yes v2.0; WAP: yes v2.0; WiFi: yes v802.11 b/g/n; WiFi frequencies: 2.4 GHz; Hotspot WiFi: yes; Audio Jack: 3.5 mm; Java: yes ART; MP3: yes; Polyphony: yes; Radio: yes; S ...