Toshiba Tecra Z50-A1503 (PT545U-019004) specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Tecra Z50-A1503 (PT545U-019004)
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Tecra Z50-A1503 (PT545U-019004)
Processor Toshiba Tecra Z50-A1503 (PT545U-019004)
Processor speed:
2.1 GHz
Processor family:
Intel Core i7-4xxx
Processor:
i7-4600U
Processor boost frequency:
3.3 GHz
Processor core:
2
Processor threads:
4
System bus data transfer rate:
5 GT/s
Processor cache:
4 MB
Processor socket:
BGA1168
Processor cache type:
Smart Cache
Thermal Design Power (TDP):
15 W
Processor series:
Intel Core i7-4600 Mobile series
FSB Parity:
No
Maximum number of PCI Express lanes:
12
Tjunction:
100°C
PCI Express configurations:
4x1, 2x4
PCI Express slots version:
2.0
Bus type:
DMI2
Stepping:
D0
Processor codename:
Haswell
Processor lithography:
22 nm
Processor operating modes:
64-bit
Conflict Free processor:
Yes
ECC supported by processor:
No
Memory Toshiba Tecra Z50-A1503 (PT545U-019004)
Internal memory:
8 GB
Internal memory type:
DDR3L-SDRAM
Memory clock speed:
1600 MHz
Memory layout:
1 x 8 GB
Memory slots:
2x SO-DIMM
Maximum internal memory:
12 GB
Memory form factor:
SO-DIMM
Storage Toshiba Tecra Z50-A1503 (PT545U-019004)
Total storage capacity:
256 GB
Storage media:
SSD
Number of SSDs installed:
1
Solid-state drive capacity:
256 GB
Solid-state drive interfaces:
mSATA
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
MicroSD (TransFlash), MiniSD, SD, SDHC, SDXC
Display Toshiba Tecra Z50-A1503 (PT545U-019004)
Screen Size:
15.6"
Screen Resolution:
1920 x 1080 pixels
Touchscreen:
LED backlight:
HD type:
Full HD
Aspect ratio:
16:9
Graphics Toshiba Tecra Z50-A1503 (PT545U-019004)
On-board graphics adapter:
Discrete graphics adapter:
On-board graphics adapter family:
Intel HD Graphics
On-board graphics adapter model:
Intel HD Graphics 4400
Maximum on-board graphics adapter memory:
1.74 GB
Number of displays supported (on-board graphics):
On-board graphics adapter dynamic frequency (max):
1100 MHz
On-board graphics adapter base frequency:
200 MHz
Discrete graphics adapter model:
Not available
On-board graphics adapter DirectX version:
11.2/12
On-board graphics adapter OpenGL version:
On-board graphics adapter ID:
0xA16
Optical Drive Toshiba Tecra Z50-A1503 (PT545U-019004)
Optical drive type:
LightScribe:
Audio Toshiba Tecra Z50-A1503 (PT545U-019004)
Audio system:
DTS Studio Sound
Number of built-in speakers:
2
Built-in microphone:
Camera Toshiba Tecra Z50-A1503 (PT545U-019004)
Front camera:
Front camera resolution (numeric):
2 MP
Networking Toshiba Tecra Z50-A1503 (PT545U-019004)
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
3G:?Third generation cellular network
4G:?Fourth generation cellular network
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi standards:
802.11ac
Ethernet LAN connection:
Ethernet LAN data rates:
10, 100, 1000 Mbit/s
Bluetooth version:
4.0
Ports & interfaces Toshiba Tecra Z50-A1503 (PT545U-019004)
USB 2.0 ports quantity:
1
USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity:
VGA (D-Sub) ports quantity:
HDMI ports quantity:?High Definition Multimedia Interface
DVI port:?Digital Visual Interface
Ethernet LAN (RJ-45) ports quantity:
Headphone outputs:
Microphone in:
S/PDIF out port:?Sony/Philips Digital Interface
Combo headphone/mic port:
Docking connector:
DC-in jack:
ExpressCard slot:
CardBus PCMCIA slot type:?Personal Computer Memory Card International Association
SmartCard slot:
USB Sleep-and-Charge ports:
USB Sleep-and-Charge:
Number of SATA III connectors:
4
Keyboard Toshiba Tecra Z50-A1503 (PT545U-019004)
Pointing device:
Touchpad
Keyboard type:
QWERTY
Numeric keypad:
Spill resistant keyboard:
Software Toshiba Tecra Z50-A1503 (PT545U-019004)
Operating system installed:
Windows 7 Professional
Recovery operating system:
Windows 8.1 Pro
Bundled software:
Adobe Flash Player
Drivers included:
Trial software:
Norton Internet Security
Battery Toshiba Tecra Z50-A1503 (PT545U-019004)
Battery technology:
Lithium-Ion (Li-Ion)
Number of battery cells:
Battery life (max):
8.6 h
Battery capacity:
60 Wh
Energy Management Toshiba Tecra Z50-A1503 (PT545U-019004)
AC adapter power:
65 W
AC adapter frequency:
50/60 Hz
AC adapter input voltage:
100 - 240 V
AC adapter output current:
3.42 A
AC adapter output voltage:
19 V
Security Toshiba Tecra Z50-A1503 (PT545U-019004)
Cable lock slot:
Fingerprint reader:
Password protection:
Weight & Dimensions Toshiba Tecra Z50-A1503 (PT545U-019004)
Weight:
4.08 lbs (1,85 kg)
Width:
14.9" (379 mm)
Depth:
9.92" (252 mm)
Height:
0.803" (20,4 mm)
Reviews, Questions about Toshiba Tecra Z50-A1503 (PT545U-019004)
Write Review / Ask a question about Toshiba Tecra Z50-A1503 (PT545U-019004)
      1+6= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.