Toshiba Tecra Z40-C PT463C-003002 specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Tecra Z40-C PT463C-003002
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Tecra Z40-C PT463C-003002
Processor & Chipset Toshiba Tecra Z40-C PT463C-003002
Processor Manufacturer:
Intel
Processor Type:
Core i7
Processor Generation:
6th Gen
Processor Model:
i7-6600U
Processor Speed:
2.60 GHz
Processor Core:
Dual-core (2 Core)
Memory Toshiba Tecra Z40-C PT463C-003002
Standard Memory:
8 GB
Memory Technology:
DDR3L SDRAM
Storage Toshiba Tecra Z40-C PT463C-003002
Hard Drive Capacity:
500 GB
Display & Graphics Toshiba Tecra Z40-C PT463C-003002
Screen Size:
14"
Aspect Ratio:
16:9
Screen Resolution:
1920 x 1080
Graphics Controller Manufacturer:
Intel
Graphics Controller Model:
HD Graphics 520
Graphics Memory Capacity:
Up to 1.78 GB
Graphics Memory Technology:
DDR3L SDRAM
Graphics Memory Accessibility:
Shared
Network & Communication Toshiba Tecra Z40-C PT463C-003002
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Yes
Wireless LAN Standard:
IEEE 802.11a/g/n/ac
Ethernet Technology:
Gigabit Ethernet
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Yes
Built-in Devices Toshiba Tecra Z40-C PT463C-003002
Front Camera/Webcam:
Front Camera/Webcam Resolution:
2 Megapixel
Finger Print Reader:
Interfaces/Ports Toshiba Tecra Z40-C PT463C-003002
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Total Number of USB Ports:
3
Number of USB 3.0 Ports:
3
Network (RJ-45):
Software Toshiba Tecra Z40-C PT463C-003002
Operating System Platform:
Windows
Operating System:
Windows 7 Professional Upgradable to Windows 10 Pro
Input Devices Toshiba Tecra Z40-C PT463C-003002
Keyboard Localization:
English, French
Battery Information Toshiba Tecra Z40-C PT463C-003002
Number of Cells:
4-cell
Battery Chemistry:
Lithium Ion (Li-Ion)
Power Description Toshiba Tecra Z40-C PT463C-003002
Input Voltage:
120 V AC, 230 V AC
Physical Characteristics Toshiba Tecra Z40-C PT463C-003002
Height:
0.8" (20.4 mm)
Width:
13.3" (338 mm)
Depth:
9.3" (236 mm)
Weight (Approximate):
1.47 kg
Miscellaneous Toshiba Tecra Z40-C PT463C-003002
Package Contents:
Tecra Z40-C-003 Notebook Lithium Ion Battery AC Adapter Windows 10 Pro Upgrade Media (DVD)
Energy Star:
Environmentally Friendly:
Environmental Certification:
ENERGY STAR 6.1, RoHS, EPEAT Gold
Reviews, Questions about Toshiba Tecra Z40-C PT463C-003002
Write Review / Ask a question about Toshiba Tecra Z40-C PT463C-003002
      2+3= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.