Toshiba Tecra Z40-A PT449C-019003 specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Tecra Z40-A PT449C-019003
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Tecra Z40-A PT449C-019003
Processor & Chipset Toshiba Tecra Z40-A PT449C-019003
Processor Manufacturer:
Intel
Processor Type:
Core i5
Processor Generation:
4th Gen
Processor Model:
i5-4300U
Processor Speed:
1.90 GHz
Processor Core:
Dual-core (2 Core)
Memory Toshiba Tecra Z40-A PT449C-019003
Standard Memory:
4 GB
Memory Technology:
DDR3L SDRAM
Storage Toshiba Tecra Z40-A PT449C-019003
Hard Drive Capacity:
500 GB
Display & Graphics Toshiba Tecra Z40-A PT449C-019003
Screen Size:
14"
Display Screen Type:
LCD
Aspect Ratio:
16:9
Screen Resolution:
1600 x 900
Graphics Controller Manufacturer:
NVIDIA
Graphics Controller Model:
GeForce GT 730M
Network & Communication Toshiba Tecra Z40-A PT449C-019003
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Yes
Wireless LAN Standard:
IEEE 802.11a/g/n/ac
Ethernet Technology:
Gigabit Ethernet
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Yes
Built-in Devices Toshiba Tecra Z40-A PT449C-019003
Front Camera/Webcam:
Finger Print Reader:
Interfaces/Ports Toshiba Tecra Z40-A PT449C-019003
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Total Number of USB Ports:
3
Number of USB 3.0 Ports:
3
Network (RJ-45):
Software Toshiba Tecra Z40-A PT449C-019003
Operating System Platform:
Windows
Operating System:
Windows 7 Professional Upgradable to Windows 8.1 Pro
Input Devices Toshiba Tecra Z40-A PT449C-019003
Keyboard Localization:
English, French
Battery Information Toshiba Tecra Z40-A PT449C-019003
Number of Cells:
4-cell
Battery Chemistry:
Lithium Ion (Li-Ion)
Maximum Battery Run Time:
9.50 Hour
Power Description Toshiba Tecra Z40-A PT449C-019003
Input Voltage:
120 V AC, 230 V AC
Physical Characteristics Toshiba Tecra Z40-A PT449C-019003
Color:
Cosmo Silver with Hairline
Height:
0.8" (20.4 mm)
Width:
13.3" (338 mm)
Depth:
9.3" (236 mm)
Weight (Approximate):
1.47 kg
Miscellaneous Toshiba Tecra Z40-A PT449C-019003
Package Contents:
Tecra Z40-A-019 Ultrabook Standard Battery AC Adapter Windows 8.1 Pro Upgrade Disc
Energy Star:
Environmentally Friendly:
Environmental Certification:
ENERGY STAR 5.2, RoHS, EPEAT Gold
Reviews, Questions about Toshiba Tecra Z40-A PT449C-019003
Write Review / Ask a question about Toshiba Tecra Z40-A PT449C-019003
      8+9= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.