Toshiba Tecra R840 PT42GA-003002 specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Tecra R840 PT42GA-003002
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Tecra R840 PT42GA-003002
Operating System Toshiba Tecra R840 PT42GA-003002
Operating system:
Windows 7 Professional
Processor Toshiba Tecra R840 PT42GA-003002
Processor manufacturer:
Intel
Processor generation:
2nd gen Intel® Core™ i5
Processor model:
i5-2520M
Processor frequency:
2.5 GHz
Processor boost frequency:
3.2 GHz
Processor family:
Intel Core i5
Processor cores:
2
Processor threads:
4
Processor cache:
3 MB
Processor cache type:
Smart Cache
Processor socket:
Socket 988
Processor operating modes:
64-bit
Processor series:
Intel Core i5-2500 Mobile Series
Processor codename:
Sandy Bridge
Memory Toshiba Tecra R840 PT42GA-003002
Internal memory:
2 GB
Internal memory type:
DDR3-SDRAM
Memory clock speed:
1333 MHz
Memory form factor:
SO-DIMM
Memory layout (slots x size):
1 x 2 GB
Memory slots:
2x SO-DIMM
Maximum internal memory:
8 GB
Hard Drive & Optical Drive Toshiba Tecra R840 PT42GA-003002
Total storage capacity:
320 GB
Storage media:
HDD
Number of HDD installed:
1
HDD capacity:
320 GB
HDD interface:
SATA
HDD speed:
7200 RPM
Optical drive type:
DVD Super Multi DL
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
SD
Display & Graphics Toshiba Tecra R840 PT42GA-003002
Display diagonal:
35.6 cm (14")
Display resolution:
1366 x 768 pixels
Touchscreen:
No
LED backlight:
Yes
Native aspect ratio:
16:9
Discrete graphics adapter model:
Not available
On-board graphics adapter:
Discrete graphics adapter:
No
On-board graphics adapter family:
Intel® HD Graphics
On-board graphics adapter model:
Intel® HD Graphics 3000
Interfaces Toshiba Tecra R840 PT42GA-003002
Total Number USB 2.0 ports:
1
Total Number USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports:
eSATA/USB 2.0 ports quantity:
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
HDMI ports quantity:?High Definition Multimedia Interface
DVI port:?Digital Visual Interface
Total Number VGA (D-Sub) ports:
Headphone outputs:
S/PDIF out port:?Sony/Philips Digital Interface
Microphone in:
Docking connector:
ExpressCard slot:
CardBus PCMCIA slot type:?Personal Computer Memory Card International Association
SmartCard slot:
Network Toshiba Tecra R840 PT42GA-003002
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi standards:
802.11a,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n)
Ethernet LAN:
Ethernet LAN data rates:
10,100,1000 Mbit/s
Bluetooth version:
3.0 HS
Input Devices Toshiba Tecra R840 PT42GA-003002
Pointing device:
DualPoint
Audio Toshiba Tecra R840 PT42GA-003002
Audio system:
HDA
Number of built-in speakers:
2
Built-in microphone:
Battery Toshiba Tecra R840 PT42GA-003002
Battery technology:
Lithium-Ion (Li-Ion)
Number of battery cells:
6
Battery capacity:
6200 mAh
Power Toshiba Tecra R840 PT42GA-003002
AC adapter power:
75 W
Physical Characteristics Toshiba Tecra R840 PT42GA-003002
Product colour:
Black, Chrome
Width:
341.4 mm
Depth:
239 mm
Height (front):
1.99 cm
Height (rear):
2.76 cm
Other features Toshiba Tecra R840 PT42GA-003002
Fingerprint reader:
Reviews, Questions about Toshiba Tecra R840 PT42GA-003002
Write Review / Ask a question about Toshiba Tecra R840 PT42GA-003002
      3+8= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.