Toshiba Tecra A50-C1510 (PS569U-013003) specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Tecra A50-C1510 (PS569U-013003)
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Tecra A50-C1510 (PS569U-013003)
Processor Toshiba Tecra A50-C1510 (PS569U-013003)
Processor speed:
2.2 GHz
Processor family:
Intel Core i5-5xxx
Processor:
i5-5200U
Processor boost frequency:
2.7 GHz
Processor core:
2
Processor threads:
4
System bus data transfer rate:
5 GT/s
Processor cache:
3 MB
Processor cache type:
Smart Cache
Processor socket:
BGA1168
Maximum number of PCI Express lanes:
12
PCI Express slots version:
2.0
PCI Express configurations:
4x1, 2x4
Processor series:
Intel Core i5-5200 Mobile series
FSB Parity:
No
Thermal Design Power (TDP):
15 W
Configurable TDP-down:
7.5 W
Tjunction:
105°C
Configurable TDP-down frequency:
600 MHz
Processor lithography:
14 nm
Processor operating modes:
32-bit, 64-bit
Processor codename:
Broadwell
Bus type:
DMI2
Stepping:
F0
Conflict Free processor:
Yes
ECC supported by processor:
No
Memory Toshiba Tecra A50-C1510 (PS569U-013003)
Internal memory:
8 GB
Internal memory type:
DDR3L-SDRAM
Memory clock speed:
1600 MHz
Maximum internal memory:
8 GB
Storage Toshiba Tecra A50-C1510 (PS569U-013003)
Total storage capacity:
500 GB
Storage media:
HDD
Number of hard drives installed:
1
Hard drive capacity:
500 GB
Host interface:
SATA
Hard disk rotational speed:
7200 RPM
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
SD, SDHC, SDXC, MMC
Display Toshiba Tecra A50-C1510 (PS569U-013003)
Screen Size:
15.6"
Screen Resolution:
1366 x 768 pixels
Touchscreen:
LED backlight:
HD type:
Not supported
Aspect ratio:
16:9
Graphics Toshiba Tecra A50-C1510 (PS569U-013003)
On-board graphics adapter:
Discrete graphics adapter:
On-board graphics adapter family:
Intel HD Graphics
On-board graphics adapter model:
Intel HD Graphics 5500
Number of displays supported (on-board graphics):
Maximum on-board graphics adapter memory:
16 GB
On-board graphics adapter base frequency:
300 MHz
On-board graphics adapter dynamic frequency (max):
900 MHz
Discrete graphics adapter model:
Not available
On-board graphics adapter OpenGL version:
On-board graphics adapter DirectX version:
On-board graphics adapter ID:
0x1616
Graphics adapter Open GL support:
Optical Drive Toshiba Tecra A50-C1510 (PS569U-013003)
Optical drive type:
DVD Super Multi DL
Audio Toshiba Tecra A50-C1510 (PS569U-013003)
Audio system:
DTS Sound
Number of built-in speakers:
2
Built-in microphone:
Camera Toshiba Tecra A50-C1510 (PS569U-013003)
Front camera:
Networking Toshiba Tecra A50-C1510 (PS569U-013003)
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
3G:?Third generation cellular network
4G:?Fourth generation cellular network
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi standards:
802.11a, 802.11g, 802.11ac, 802.11b, 802.11n
Ethernet LAN connection:
Ethernet LAN data rates:
10, 1000, 100 Mbit/s
Bluetooth version:
4.0
Ports & interfaces Toshiba Tecra A50-C1510 (PS569U-013003)
USB 2.0 ports quantity:
USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity:
VGA (D-Sub) ports quantity:
1
HDMI ports quantity:?High Definition Multimedia Interface
DVI port:?Digital Visual Interface
Ethernet LAN (RJ-45) ports quantity:
Headphone outputs:
Microphone in:
S/PDIF out port:?Sony/Philips Digital Interface
Docking connector:
DC-in jack:
ExpressCard slot:
CardBus PCMCIA slot type:?Personal Computer Memory Card International Association
SmartCard slot:
Keyboard Toshiba Tecra A50-C1510 (PS569U-013003)
Pointing device:
Touchpad
Numeric keypad:
Windows keys:
Software Toshiba Tecra A50-C1510 (PS569U-013003)
Operating system installed:
Windows 7 Professional
Battery Toshiba Tecra A50-C1510 (PS569U-013003)
Battery technology:
Lithium-Ion (Li-Ion)
Number of battery cells:
4
Battery capacity:
45 Wh
Energy Management Toshiba Tecra A50-C1510 (PS569U-013003)
AC adapter power:
45 W
AC adapter frequency:
50/60 Hz
AC adapter input voltage:
100 - 240 V
AC adapter output voltage:
19 V
Security Toshiba Tecra A50-C1510 (PS569U-013003)
Cable lock slot:
Weight & Dimensions Toshiba Tecra A50-C1510 (PS569U-013003)
Weight:
4.96 lbs (2,25 kg)
Width:
14.9" (379 mm)
Depth:
10.2" (258 mm)
Height:
0.945" (24 mm)
Reviews, Questions about Toshiba Tecra A50-C1510 (PS569U-013003)
Write Review / Ask a question about Toshiba Tecra A50-C1510 (PS569U-013003)
      3+5= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.