Toshiba Tecra A50-C-1FW (PS579E-01N019IT) specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Tecra A50-C-1FW (PS579E-01N019IT)
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Tecra A50-C-1FW (PS579E-01N019IT)
Processor Toshiba Tecra A50-C-1FW (PS579E-01N019IT)
Processor speed:
2.5 GHz
Processor family:
Intel Core i7-6xxx
Processor:
i7-6500U
Processor boost frequency:
3.1 GHz
Processor core:
2
Processor threads:
4
System bus data transfer rate:
4 GT/s
Processor cache:
4 MB
Processor socket:
Socket B2 (LGA 1356)
Processor cache type:
Smart Cache
PCI Express configurations:
1x4, 4x1
Maximum number of PCI Express lanes:
12
PCI Express slots version:
3.0
Configurable TDP-down frequency:
800 MHz
Processor series:
Intel Core i7-6500 Mobile series
Tjunction:
100°C
Processor lithography:
14 nm
Stepping:
D1
Processor operating modes:
64-bit
Thermal Design Power (TDP):
15 W
Processor codename:
Skylake
Conflict Free processor:
Yes
ECC supported by processor:
No
Memory Toshiba Tecra A50-C-1FW (PS579E-01N019IT)
Internal memory:
8 GB
Internal memory type:
DDR3L-SDRAM
Memory clock speed:
1600 MHz
Memory layout:
1 x 8 GB
Memory slots:
2x SO-DIMM
Maximum internal memory:
16 GB
Storage Toshiba Tecra A50-C-1FW (PS579E-01N019IT)
Total storage capacity:
256 GB
Storage media:
SSD
Number of SSDs installed:
1
Solid-state drive capacity:
256 GB
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
MMC, SD, SDHC, SDXC
Display Toshiba Tecra A50-C-1FW (PS579E-01N019IT)
Screen Size:
15.6"
Screen Resolution:
1920 x 1080 pixels
Touchscreen:
No
LED backlight:
HD type:
Full HD
Aspect ratio:
16:9
Panel type:
IPS
Graphics Toshiba Tecra A50-C-1FW (PS579E-01N019IT)
On-board graphics adapter:
Discrete graphics adapter:
On-board graphics adapter family:
Intel HD Graphics
On-board graphics adapter model:
Intel HD Graphics 520
Number of displays supported (on-board graphics):
On-board graphics adapter base frequency:
300 MHz
Maximum on-board graphics adapter memory:
1.74 GB
On-board graphics adapter dynamic frequency (max):
1050 MHz
Discrete graphics adapter model:
Not available
On-board graphics adapter ID:
1916
On-board graphics adapter OpenGL version:
On-board graphics adapter DirectX version:
Optical Drive Toshiba Tecra A50-C-1FW (PS579E-01N019IT)
Optical drive type:
DVD Super Multi DL
Disc types supported:
CD-R, CD-ROM, CD-RW, DVD+R, DVD+R DL, DVD+RW, DVD+RW DL, DVD-R, DVD-R DL, DVD-RAM, DVD-ROM, DVD-RW
CD-R read speed:
24x
CD-R write speed:
24x
CD-RW write speed:
4x
DVD-R read speed:
8x
DVD-R write speed:
8x
DVD-R Double Layer write speed:
6x
DVD-RW write speed:
6x
DVD+R write speed:
DVD+RW write speed:
DVD-RAM write speed:
5x
Audio Toshiba Tecra A50-C-1FW (PS579E-01N019IT)
Built-in audio decoders:
DTS Studio Sound
Number of built-in speakers:
2
Built-in microphone:
Camera Toshiba Tecra A50-C-1FW (PS579E-01N019IT)
Front camera:
Front camera resolution (numeric):
2 MP
Front camera resolution:
1920 x 1080 pixels
Networking Toshiba Tecra A50-C-1FW (PS579E-01N019IT)
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
3G:?Third generation cellular network
4G:?Fourth generation cellular network
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi standards:
IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n
Ethernet LAN connection:
Ethernet LAN data rates:
10, 100, 1000 Mbit/s
Bluetooth version:
4.0 LE
Ports & interfaces Toshiba Tecra A50-C-1FW (PS579E-01N019IT)
USB 2.0 ports quantity:
USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity:
VGA (D-Sub) ports quantity:
1
HDMI ports quantity:?High Definition Multimedia Interface
DVI port:?Digital Visual Interface
Ethernet LAN (RJ-45) ports quantity:
Microphone in:
S/PDIF out port:?Sony/Philips Digital Interface
Combo headphone/mic port:
Docking connector:
DC-in jack:
SmartCard slot:
Keyboard Toshiba Tecra A50-C-1FW (PS579E-01N019IT)
Pointing device:
Touchpad
Numeric keypad:
Keyboard number of keys:
102
Windows keys:
Keyboard backlit:
Software Toshiba Tecra A50-C-1FW (PS579E-01N019IT)
Operating system installed:
Windows 7 Professional
Recovery operating system:
Windows 10 Pro
Bundled software:
DTS Sound
McAfee LiveSafe
TOSHIBA Eco Utility
TOSHIBA PC Health Monitor
Battery Toshiba Tecra A50-C-1FW (PS579E-01N019IT)
Battery technology:
Lithium-Ion (Li-Ion)
Number of battery cells:
4
Battery life (max):
8 h
Energy Management Toshiba Tecra A50-C-1FW (PS579E-01N019IT)
AC adapter input voltage:
100 - 240 V
AC adapter output current:
2.37 A
AC adapter output voltage:
19 V
Security Toshiba Tecra A50-C-1FW (PS579E-01N019IT)
Cable lock slot:
Cable lock slot type:
Kensington
Fingerprint reader:
Trusted Platform Module (TPM):
Password protection:
Password protection:
HDD, Supervisor, User
Weight & Dimensions Toshiba Tecra A50-C-1FW (PS579E-01N019IT)
Weight:
4.85 lbs (2,2 kg)
Width:
14.9" (379 mm)
Depth:
10.2" (258 mm)
Height:
0.915" (23,25 mm)
Reviews, Questions about Toshiba Tecra A50-C-1FW (PS579E-01N019IT)
Write Review / Ask a question about Toshiba Tecra A50-C-1FW (PS579E-01N019IT)
      4+5= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.