Toshiba Tecra A40-C-17C (PS463E-028005GR) specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Tecra A40-C-17C (PS463E-028005GR)
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Tecra A40-C-17C (PS463E-028005GR)
Processor Toshiba Tecra A40-C-17C (PS463E-028005GR)
Processor speed:
2.3 GHz
Processor family:
Intel Core i5-6xxx
Processor:
i5-6200U
Processor boost frequency:
2.8 GHz
Processor core:
2
Processor threads:
4
System bus data transfer rate:
4 GT/s
Processor cache:
3 MB
Processor socket:
Socket B2 (LGA 1356)
Processor cache type:
Smart Cache
PCI Express configurations:
1x4, 4x1
PCI Express slots version:
3.0
Maximum number of PCI Express lanes:
12
FSB Parity:
No
Processor series:
Intel Core i5-6200 series
Thermal Design Power (TDP):
15 W
Configurable TDP-down:
7.5 W
Tjunction:
100°C
Configurable TDP-down frequency:
800 MHz
Processor operating modes:
64-bit
Processor lithography:
14 nm
Stepping:
D1
Bus type:
QPI
Processor codename:
Skylake
Conflict Free processor:
Yes
ECC supported by processor:
No
Memory Toshiba Tecra A40-C-17C (PS463E-028005GR)
Internal memory:
8 GB
Internal memory type:
DDR3L-SDRAM
Memory clock speed:
1600 MHz
Memory layout:
1 x 8 GB
Memory slots:
2x SO-DIMM
Maximum internal memory:
16 GB
Memory form factor:
SO-DIMM
Storage Toshiba Tecra A40-C-17C (PS463E-028005GR)
Total storage capacity:
256 GB
Storage media:
SSD
Number of SSDs installed:
1
Solid-state drive capacity:
256 GB
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
MMC, SD, SDHC, SDXC
Display Toshiba Tecra A40-C-17C (PS463E-028005GR)
Screen Size:
14"
Screen Resolution:
1920 x 1080 pixels
Touchscreen:
LED backlight:
HD type:
Full HD
Aspect ratio:
16:9
Panel type:
TFT
Graphics Toshiba Tecra A40-C-17C (PS463E-028005GR)
On-board graphics adapter:
On-board graphics adapter family:
Intel HD Graphics
On-board graphics adapter model:
Intel HD Graphics 520
On-board graphics adapter base frequency:
300 MHz
On-board graphics adapter dynamic frequency (max):
1000 MHz
Maximum on-board graphics adapter memory:
1.74 GB
Number of displays supported (on-board graphics):
Discrete graphics adapter model:
Not available
On-board graphics adapter OpenGL version:
On-board graphics adapter DirectX version:
On-board graphics adapter ID:
1916
Optical Drive Toshiba Tecra A40-C-17C (PS463E-028005GR)
Optical drive type:
Audio Toshiba Tecra A40-C-17C (PS463E-028005GR)
Audio system:
DTS Sound
Camera Toshiba Tecra A40-C-17C (PS463E-028005GR)
Front camera:
Front camera resolution (numeric):
2 MP
Front camera resolution:
1980 x 1080 pixels
Networking Toshiba Tecra A40-C-17C (PS463E-028005GR)
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
3G:?Third generation cellular network
4G:?Fourth generation cellular network
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi standards:
IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n
Ethernet LAN connection:
Ethernet LAN data rates:
10, 100, 1000 Mbit/s
Bluetooth version:
4.0 LE
2G standards:
EDGE, GPRS, GSM
3G standards:
HSPA+
4G standard:
LTE
Ports & interfaces Toshiba Tecra A40-C-17C (PS463E-028005GR)
USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity:
VGA (D-Sub) ports quantity:
1
HDMI ports quantity:?High Definition Multimedia Interface
DVI port:?Digital Visual Interface
Ethernet LAN (RJ-45) ports quantity:
Headphone outputs:
Microphone in:
Combo headphone/mic port:
Docking connector:
DC-in jack:
Keyboard Toshiba Tecra A40-C-17C (PS463E-028005GR)
Pointing device:
Clickpad
Numeric keypad:
Keyboard number of keys:
87
Windows keys:
Keyboard backlit:
Software Toshiba Tecra A40-C-17C (PS463E-028005GR)
Operating system installed:
Windows 7 Professional
Operating system architecture:
64-bit
Recovery operating system:
Windows 10 Pro
Bundled software:
DTS Studio Sound
McAfee Live Safe - Protects all your devices (free 30-day trial)
Microsoft Office (1 month trial for the new Microsoft Office 365)
TOSHIBA Eco Utility
TOSHIBA PC Health Monitor
Battery Toshiba Tecra A40-C-17C (PS463E-028005GR)
Battery technology:
Lithium-Ion (Li-Ion)
Number of battery cells:
4
Battery life (max):
7 h
Energy Management Toshiba Tecra A40-C-17C (PS463E-028005GR)
AC adapter input voltage:
100 - 240 V
AC adapter output current:
2.37 A
AC adapter output voltage:
19 V
Security Toshiba Tecra A40-C-17C (PS463E-028005GR)
Cable lock slot:
Cable lock slot type:
Kensington
Password protection:
Password protection:
HDD, Supervisor, User
Weight & Dimensions Toshiba Tecra A40-C-17C (PS463E-028005GR)
Weight:
4.3 lbs (1,95 kg)
Width:
13.4" (340,1 mm)
Depth:
9.61" (244,1 mm)
Height:
0.937" (23,8 mm)
Reviews, Questions about Toshiba Tecra A40-C-17C (PS463E-028005GR)
Write Review / Ask a question about Toshiba Tecra A40-C-17C (PS463E-028005GR)
      3+10= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.