Toshiba Tecra R840-M109 specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Tecra R840-M109
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Tecra R840-M109
Basic Specs Toshiba TECRA R840-M109
Type:
notebook
Operating System:
Win 7 Professional
Processor Toshiba TECRA R840-M109
Processor:
Core i5 2500 MHz
Processor Model:
2520M
Number of Cores:
2
L2 cache:
512 KB
L3 Cache:
3 MB
Memory Toshiba TECRA R840-M109
Memory:
4096 MB DDR3 1333 MHz
Maximum Memory:
8192 MB
Number of Total Memory Slots:
2
Display Toshiba TECRA R840-M109
Display:
14-inch, 1366x768, widescreen
Display Screen Type:
mat
Backlight Technology:
LED
Graphics Controller:
discrete
Graphics Chipset Model:
ATI Radeon HD 6450M
Graphics Memory:
1024MB GDDR3
Interface Graphics Controller:
PCI-Express
Storage Devices Toshiba TECRA R840-M109
Optical Drive Type:
DVD-RW, internal
Storage Size:
500 GB
Hard Drive Speed:
7200 r/min
Communication Toshiba TECRA R840-M109
LAN/Modem:
NIC 1000 Mbit/s
Wireless Communication:
bluetooth, Wi-Fi 802.11n
Bluetooth Standard:
3.0 HS
Interfaces:
Expansion slots Toshiba TECRA R840-M109
ExpressCard slot:
ExpressCard/34
Memory Card Reader:
Yes
Memory Card Support:
SD, SDHC, SDXC
Battery Toshiba TECRA R840-M109
Maximum Battery Run Time:
7 hours
Number of Battery Cells:
6
Battery Chemistry:
Li-Ion
Input Devices Toshiba TECRA R840-M109
Pointing Device Type:
PointStick and Touchpad
Number of keyboard keys:
87
Audio Toshiba TECRA R840-M109
Speakers:
Yes
Microphone:
Detailed Specs Toshiba TECRA R840-M109
Webcam:
Fingerprint:
Features:
Lock slot
Dimensions (HxWxT):
341x239x27.4 mm
Weight:
1.99 kg
Reviews, Questions about Toshiba Tecra R840-M109
Write Review / Ask a question about Toshiba Tecra R840-M109
      9+4= *
Toshiba Tecra R840-M109
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.