Toshiba Satellite Pro L300-19R PSLB9E-008005CE specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite Pro L300-19R PSLB9E-008005CE
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite Pro L300-19R PSLB9E-008005CE
Operating System Toshiba Satellite Pro L300-19R PSLB9E-008005CE
Operating system:
Windows Vista Business
Processor Toshiba Satellite Pro L300-19R PSLB9E-008005CE
Processor manufacturer:
Intel
Processor model:
T3200
Processor frequency:
2 GHz
Processor family:
Intel® Pentium®
Processor cores:
2
Processor threads:
2
Processor cache:
1 MB
Processor cache type:
L2
Processor socket:
LGA 3647 (Socket P)
Processor front side bus:
667 MHz
Processor operating modes:
64-bit
Processor codename:
Merom
Memory Toshiba Satellite Pro L300-19R PSLB9E-008005CE
Internal memory:
2 GB
Internal memory type:
DDR2-SDRAM
Memory clock speed:
800 MHz
Maximum internal memory:
4 GB
Hard Drive & Optical Drive Toshiba Satellite Pro L300-19R PSLB9E-008005CE
Total storage capacity:
160 GB
Optical drive type:
DVD Super Multi DL
Card reader integrated:
No
Display & Graphics Toshiba Satellite Pro L300-19R PSLB9E-008005CE
Display diagonal:
39.1 cm (15.4")
Display resolution:
1280 x 800 pixels
Display surface:
Gloss
Maximum graphics adapter memory:
1.34 GB
Built-in Devices Toshiba Satellite Pro L300-19R PSLB9E-008005CE
Front camera:
No
Interfaces Toshiba Satellite Pro L300-19R PSLB9E-008005CE
DVI port:?Digital Visual Interface
Total Number VGA (D-Sub) ports:
Microphone in:
Yes
Docking connector:
ExpressCard slot:
Yes
CardBus PCMCIA slot type:?Personal Computer Memory Card International Association
Type III
SmartCard slot:
Modem (RJ-11) ports:
TV-out:
Network Toshiba Satellite Pro L300-19R PSLB9E-008005CE
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Input Devices Toshiba Satellite Pro L300-19R PSLB9E-008005CE
Pointing device:
Touchpad
Physical Characteristics Toshiba Satellite Pro L300-19R PSLB9E-008005CE
Width:
362 mm
Depth:
267 mm
Height (front):
3.3 cm
Height (rear):
3.77 cm
Reviews, Questions about Toshiba Satellite Pro L300-19R PSLB9E-008005CE
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite Pro L300-19R PSLB9E-008005CE
      7+9= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.