Toshiba Satellite Pro C70-B-10C PSCNVE-003003EP specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite Pro C70-B-10C PSCNVE-003003EP
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite Pro C70-B-10C PSCNVE-003003EP
Operating System Toshiba Satellite Pro C70-B-10C PSCNVE-003003EP
Operating system:
Windows 7 Professional
Operating system architecture:
64-bit
Processor Toshiba Satellite Pro C70-B-10C PSCNVE-003003EP
Processor manufacturer:
Intel
Processor generation:
4th gen Intel® Core™ i5
Processor model:
i5-4200U
Processor frequency:
1.6 GHz
Processor boost frequency:
2.6 GHz
Processor family:
Intel Core i5
Processor threads:
4
Processor cache:
3 MB
Processor cache type:
Smart Cache
Processor socket:
BGA 1168
Processor operating modes:
64-bit
Processor series:
Intel Core i5-4200 Mobile series
Processor codename:
Haswell
Memory Toshiba Satellite Pro C70-B-10C PSCNVE-003003EP
Internal memory:
8 GB
Internal memory type:
DDR3L-SDRAM
Memory clock speed:
1600 MHz
Memory form factor:
SO-DIMM
Memory layout (slots x size):
2 x 4 GB
Maximum internal memory:
16 GB
Hard Drive & Optical Drive Toshiba Satellite Pro C70-B-10C PSCNVE-003003EP
HDD speed:
7200 RPM
Compatible memory cards:
MMC,SD,SDHC,SDXC
Display & Graphics Toshiba Satellite Pro C70-B-10C PSCNVE-003003EP
Display diagonal:
43.9 cm (17.3")
Display resolution:
1600 x 900 pixels
Yes
Native aspect ratio:
16:9
Discrete graphics adapter model:
AMD Radeon R7 M260
On-board graphics adapter:
Discrete graphics adapter:
On-board graphics adapter family:
Intel® HD Graphics
On-board graphics adapter model:
Intel® HD Graphics 4400
Maximum on-board graphics adapter memory:
1.74 GB
Discrete graphics adapter memory:
2 GB
Discrete graphics memory type:
GDDR3
Built-in Devices Toshiba Satellite Pro C70-B-10C PSCNVE-003003EP
Front camera:
Interfaces Toshiba Satellite Pro C70-B-10C PSCNVE-003003EP
Total Number USB 2.0 ports:
1
Total Number USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports:
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
HDMI ports quantity:?High Definition Multimedia Interface
DVI port:?Digital Visual Interface
No
Total Number VGA (D-Sub) ports:
Headphone outputs:
S/PDIF out port:?Sony/Philips Digital Interface
Microphone in:
SmartCard slot:
Total number of SATA connectors:
4
Number of SATA III connectors:
Network Toshiba Satellite Pro C70-B-10C PSCNVE-003003EP
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi standards:
802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n)
Ethernet LAN:
Ethernet LAN data rates:
10,100,1000 Mbit/s
Bluetooth version:
4.0
Input Devices Toshiba Satellite Pro C70-B-10C PSCNVE-003003EP
102
Audio Toshiba Satellite Pro C70-B-10C PSCNVE-003003EP
Audio system:
DTS Sound
Built-in microphone:
Battery Toshiba Satellite Pro C70-B-10C PSCNVE-003003EP
Battery technology:
Lithium-Ion (Li-Ion)
Number of battery cells:
6
Power Toshiba Satellite Pro C70-B-10C PSCNVE-003003EP
AC adapter input voltage:
100 - 240 V
AC adapter output current:
3.42 A
AC adapter output voltage:
19 V
Physical Characteristics Toshiba Satellite Pro C70-B-10C PSCNVE-003003EP
Width:
413 mm
Depth:
268 mm
Height (front):
2.9 cm
Height (rear):
3.37 cm
Reviews, Questions about Toshiba Satellite Pro C70-B-10C PSCNVE-003003EP
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite Pro C70-B-10C PSCNVE-003003EP
      1+5= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.