Toshiba Satellite Pro A50-C-1G8 (PS575E-019007GR) specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite Pro A50-C-1G8 (PS575E-019007GR)
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite Pro A50-C-1G8 (PS575E-019007GR)
Processor Toshiba Satellite Pro A50-C-1G8 (PS575E-019007GR)
Processor speed:
2.3 GHz
Processor family:
Intel Core i5-6xxx
Processor:
i5-6200U
Processor boost frequency:
2.8 GHz
System bus data transfer rate:
4 GT/s
Processor socket:
Socket B2 (LGA 1356)
PCI Express configurations:
1x4, 4x1
PCI Express slots version:
3.0
Thermal Design Power (TDP):
15 W
Processor series:
Intel Core i5-6200 series
Configurable TDP-down frequency:
800 MHz
Tjunction:
100°C
Configurable TDP-down:
7.5 W
Stepping:
D1
Processor operating modes:
64-bit
Bus type:
QPI
Processor codename:
Skylake
No
Memory Toshiba Satellite Pro A50-C-1G8 (PS575E-019007GR)
Memory clock speed:
1600 MHz
Memory layout:
1 x 8 GB
Memory slots:
2x SO-DIMM
Maximum internal memory:
16 GB
Maximum internal memory (64-bit):
16 GB
Memory form factor:
SO-DIMM
Storage Toshiba Satellite Pro A50-C-1G8 (PS575E-019007GR)
Total storage capacity:
256 GB
Storage media:
SSD
Number of SSDs installed:
1
Solid-state drive capacity:
256 GB
Compatible memory cards:
MMC, SD, SDHC, SDXC
Display Toshiba Satellite Pro A50-C-1G8 (PS575E-019007GR)
Screen Size:
15.6"
Screen Resolution:
1920 x 1080 pixels
HD type:
Full HD
Aspect ratio:
16:9
Panel type:
IPS
Graphics Toshiba Satellite Pro A50-C-1G8 (PS575E-019007GR)
On-board graphics adapter model:
Intel HD Graphics 520
Maximum on-board graphics adapter memory:
1.74 GB
Number of displays supported (on-board graphics):
On-board graphics adapter dynamic frequency (max):
1000 MHz
On-board graphics adapter base frequency:
300 MHz
On-board graphics adapter ID:
1916
Maximum resolution:
1920 x 1080 pixels
Optical Drive Toshiba Satellite Pro A50-C-1G8 (PS575E-019007GR)
Optical drive type:
DVD Super Multi DL
Disc types supported:
CD-R, CD-ROM, CD-RW, DVD+R, DVD+R DL, DVD+RW, DVD-R, DVD-R DL, DVD-RAM, DVD-RW
CD read speed:
24x
CD write speed:
24x
CD rewrite speed:
4x
CD-R read speed:
CD-R write speed:
CD-RW read speed:
CD-RW write speed:
4x
DVD-R read speed:
8x
DVD-R write speed:
8x
DVD-R Double Layer read speed:
DVD-R Double Layer write speed:
6x
DVD-RW read speed:
DVD-RW write speed:
6x
DVD+R read speed:
DVD+R write speed:
DVD+R Double Layer read speed:
DVD+RW read speed:
DVD+RW write speed:
DVD-RAM read speed:
DVD-RAM write speed:
5x
Audio Toshiba Satellite Pro A50-C-1G8 (PS575E-019007GR)
Audio system:
DTS
Built-in microphone:
Camera Toshiba Satellite Pro A50-C-1G8 (PS575E-019007GR)
Front camera:
Front camera resolution (numeric):
2 MP
Front camera resolution:
Rear camera:
Networking Toshiba Satellite Pro A50-C-1G8 (PS575E-019007GR)
Wi-Fi standards:
IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n
Ethernet LAN connection:
Ethernet LAN data rates:
10, 100, 1000 Mbit/s
Bluetooth version:
4.0 LE
Ports & interfaces Toshiba Satellite Pro A50-C-1G8 (PS575E-019007GR)
Ethernet LAN (RJ-45) ports quantity:
Combo headphone/mic port:
Docking connector:
Performance Toshiba Satellite Pro A50-C-1G8 (PS575E-019007GR)
Accelerometer:
Keyboard Toshiba Satellite Pro A50-C-1G8 (PS575E-019007GR)
Numeric keypad:
Keyboard number of keys:
102
Windows keys:
Software Toshiba Satellite Pro A50-C-1G8 (PS575E-019007GR)
Operating system installed:
Windows 7 Professional
Bundled software:
DTS Sound
TOSHIBA Eco Utility
TOSHIBA PC Health Monitor
Trial software:
McAfee LiveSafe, Microsoft Office
Optional operating system supplied:
Windows 10 Pro
Battery Toshiba Satellite Pro A50-C-1G8 (PS575E-019007GR)
4
Battery life (max):
8 h
Energy Management Toshiba Satellite Pro A50-C-1G8 (PS575E-019007GR)
AC adapter input voltage:
100 - 240 V
AC adapter output current:
2.37 A
AC adapter output voltage:
19 V
Security Toshiba Satellite Pro A50-C-1G8 (PS575E-019007GR)
Cable lock slot:
Cable lock slot type:
Kensington
Trusted Platform Module (TPM):
Password protection:
Password protection:
HDD, Supervisor, User
Weight & Dimensions Toshiba Satellite Pro A50-C-1G8 (PS575E-019007GR)
Weight:
4.63 lbs (2,1 kg)
Width:
14.9" (379 mm)
Depth:
10.2" (258 mm)
Height:
0.943" (23,95 mm)
Reviews, Questions about Toshiba Satellite Pro A50-C-1G8 (PS575E-019007GR)
ErwinNovember 05, 2017
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite Pro A50-C-1G8 (PS575E-019007GR)
      3+10= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.